Havířov

Vznik: městem od r. 1955 

Počet obyvatel: 72 382 

Katastrální výměra: 32,07 km²  

Primátor: Josef Bělica 

O městě

Krásná města na území České republiky bychom nemohli ani na prstech jedné ruky spočítat. Tolik krásných měst u nás opravdu je. V současné době se k nejkrásnějším městům řadí rozhodně i Havířov, což je statutární město, které najdeme v Těšínském Slezsku, tedy v Moravskoslezském kraji. Leží zhruba jedenáct kilometrů od Ostravy, a to na řece Lučině. Žije zde přes sedmdesát tisíc obyvatel.  

Pokud bychom měli zabrousit do historie, zmínili bychom jeden velký milník v historii města, a sice den, kdy Havířov byl oficiálně a slavnostně vyhlášen městem. To bylo přesně čtvrtý prosincový den roku 1955.  

Jestliže do Havířova zavítáte, rozhodně byste měli navštívit zdejší architektonické jádro města, což je zároveň to nejcennější a nejzajímavější, co v tomto statutárním městě najdete. Bylo postaveno už v dobách socialistického realismu, v roce 1992 dokonce bylo vyhlášeno chráněnou památkovou zónou. Samozřejmě zdejší jádro není to jediné, co je lákavé. Lákadlem je také železniční nádraží, které je označováno za nejkvalitněji dochovanou ukázku bruselského stylu.  

V Havířově se koná taktéž mnoho akcí, k nimž patří například Havířovské hornické slavnosti, dále také Festival Inkubátor nebo Velikonoční či Vánoční městečko. Za kulturou můžete zavítat do zdejších kin, například do kina Centrum nebo Úsvit. Mnohé akce se taktéž konají v kulturních domech, jako je zdejší kulturní dům Petra Bezruče či kulturní dům Radost. Těchto společenských budov je zde samozřejmě více, najdeme zde taky kulturní dům Leoše Janáčka nebo Společenský dům, jemuž se říká Reneta.  

V Havířově se narodily i mnohé známé osobnosti, k nimž patří například František Vystavěl, František Podoba, také František Chobot nebo (aby to nebylo jen o Františcích) Filip Trojovský, Dominik Graňák či Petr Korbel.