Hluk 

  • Vznik: od r. 1294 
  • Počet obyvatel: 4 249 
  • Katastrální výměra: 28,39km2                               
  • Starosta: Ing. Martin Křižan 

O městě 

Hned vedle Kunovic, v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji sídlí malebné městečko Hluk, které je také známé zdejší Jízdou králů, ke které zde jednou za čtyři roky dochází. V porovnání s vedlejšími Kunovicemi zde žije o něco méně obyvatel, ale to nic nemění na tom, že je to zde stejně krásné, lidové, a tak nějak typicky moravské. Při návštěvě jihovýchodu České republiky se ani zde nezapomeňte zastavit. 

Vůbec první písemná zmínka o Hluku je z roku 1294. Už od svého vzniku město nese svůj název, který je odvozen od zdejší hlučné tekoucí vody. Tedy v to alespoň zdejší obyvatelé věří, neexistují žádné věrohodné podklady, které by skutečně říkaly, že město je pojmenováno podle říčky, která tudy teče.  

O čem však existuje vícero pramenů, je zdejší Hlucká tvrz, která byla vybudována už v roce 1303. Tehdy se však jednalo o tvrz dřevěnou, ze které se postupem času stala kamenná stavba (dnes si sem jezdí zdejší pro vynikající točenou zmrzlinu). Původně se jednalo o menší šlechtické sídlo, ve dvacátém století se však tato tvrz (tou dobou velmi zdevastovaná) stala majetkem města a to se rozhodlo stavbu celou zrekonstruovat. Stalo se tak v šedesátých letech minulého století. 

Kromě zdejší tvrzi se však můžete podívat i do zdejší přírodní rezervace Kobylí hlava nebo na přírodní památku Pod Husí horou. V uličkách se nachází také památkové domky a působivý je i zdejší kostel svatého Vavřince. 

Z osobností, které mohou Hluk považovat za své rodiště, bychom mohli vyjmenovat například Františka Kožíka, spisovatele, který má na svých bedrech fiktivní postavu hejtmana Šarovce, dále Dominika Černého, malíře malujícího hlucké kroje i město samotné, a dále Františka Hořínka, kronikáře, který stojí za knihou Slovácké městečko Hluk.