Holešov

  • Vznik: od r. 1141  
  • Počet obyvatel: 11 509 
  • Katastrální výměra: 33,96 km2                  
  • Starosta: Mgr. Rudolf Seifert 

O městě 

Morava ukrývá opravdu krásné kouty, které stojí za navštívení. A jedním z nich je i město Holešov – malebné městečko nacházející se v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Konkrétně ho najdete na hranici mezi Hanou a Valašskem, leží na řece Rusava. Do povědomí nejen občanů, ale i turistů z celého Česka se vepsalo hlavně díky pořádání festivalu židovské kultury. Kromě této akce se zde každým rokem koná i cyklistický závod Drásal, který patří k legendám svého druhu.  

Pokud bychom však měli zamířit na malou chvíli do historie, zmíníme rok 1141. Právě z toho roku pochází první písemná známka. O městě Holesow se však zmiňuje poznámka pocházející z roku 1275. Tehdy byla obec biskupským majetkem, své označení ,,město” oficiálně získala až za dob Přemyslovců, kdy se také na zdejších náměstích začaly stavět měšťanské domy a renesanční či gotické sklepy.  

Historie tohoto města je však opravdu dlouhá a byli bychom tu nejspíše ještě dlouhé týdny, než bychom ji celou sepsali a vypíchli zajímavosti. Proto přejděme k pamětihodnostem, což jsou ta největší lákadla a důvody, proč sem turisté z různých koutů světa cestují.  

Za zmínku stojí předně zdejší zámek nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Také musíme vypíchnout kostel svaté Anny, který dříve sloužil jak Jednotě bratrské, tak Jezuitům. A samozřejmě při prohlídce města nesmíte minout židovskou čtvrť se Šachovou synagogou a hřbitovem.  

A stejně jako řada jiných měst, i Holešov má své rodáky. Patří mezi ně František Xaver Richter, který byl známým hudebním skladatelem a houslistou. Také Miroslav Lorenc, český architekt a účastník protinacistického odboje. Nesmíme opomenout ani na Zdeňka Grygeru, bývalého fotbalového reprezentanta České republiky, či na varhaníka Josefa Rafaje.