Hradec Králové

  • Vznik: středověk
  • Počet obyvatel: 92 917
  • Katastrální výměra: 105,69 km2
  • Primátor: Zděnek Fink

O městě:

Pokud někdo bude vyjmenovávat nejkrásnější města České republiky, rozhodně zmíní také Hradec Králové, což je bezkonkurenčně jedno z nejkrásnějších měst u nás. Málokdo však o městě ví dostatek informací.

Je velmi zajímavé, že Hradec Králové byl osídlen už v době středověku. V letech 1766-1857 byla z města Hradec Králové jedna velká vojenská pevnost, která byla později obnovená a následně zrušená až roku 1884. Dnes se však město řadí hrdě k univerzitním městům, dokonce zde sídlí i některé fakulty univerzity Karlovy. Kromě univerzit zde také sídlí krajský soud nebo taky biskupové.

Nemůžeme opomenout ani Klicperovo divadlo, které je dnes velice uznávané a které získalo čtyřikrát ocenění “Divadlo roku”. Kromě Klicperova divadla se zde také nachází artkino Centrál nebo se zde konají i mnohé zajímavé hudební či jiné festivaly. K nejznámějším festivalům patří Rock forPeople nebo také Hip Hop Kemp. K dalším oblíbeným festivalům se řadí také festivaly Hudební fórum, což je festival moderní vážné hudby, nebo také Majáles, což je studentský festival, který se koná v každém univerzitním městě.

Hradec Králové je také plný sportovišť a míst, která jsou ke sportování určená. Vypíchnout můžeme například ČPP Aréna, dále také zdejší Aquacentrum Hradec Králové nebo atletický klub Sokol. Oblíbené je zde koupaliště Flošna nebo také armádní sportovní střelnice.

V Hradci Králové se narodilo i mnoho známých osobností, které město proslavili svými činy. K nejvýznamnějším osobnostem patří zejména starosta města František Ulrich, který se postaral o to, aby se městu říkalo také “salon republiky”, což byla přezdívka používána zejména ve třicátých letech minulého století.

K dalším významným osobnostem, jež se zde narodili, patří Josef Bek, herec, dále také Bohuslav Balbín nebo také Jan Dolanský, což je známý český herec a dabér.