Jihlava

  • Vznik: 13. století
  • Počet obyvatel: 50 559
  • Katastrální výměra: 78,85 km²
  • Primátor: Rudolf Chloupek

O městě:

Jihlava se řadí k těm nejkrásnějším městům České republiky. Jedná se dnes o statuární a krajské české město, které najdeme zhruba 115 kilometrů od hlavního města Prahy. Jihlava je jedním z nejstarších měst vůbec, její historie sahá až do 13. století, kdy se zde těžilo stříbro. Od roku 1982 je historické město památkovou rezervací. A od roku 2000 se jedná ho středisko kraje Vysočina.

V Jihlavě se samozřejmě nachází i mnoho institucí. Jedná se přece o krajské město, zároveň je to obec s rozšířenou působností. Okres Jihlava se dnes skládá z rovných 123 obcí. Přímo v Jihlavě však najdeme budovu okresního soudu, dále je zde zastoupen i Státní veterinární ústav Jihlava.

V okresu Jihlava se o bezpečnost stará Krajské ředitelství policie Vysočina a taky Městská policie Jihlava. Co se týče bezpečí z pohledu hasičů, hasičskou zbrojnici najdete v ulici Sokolovská. Je zde také Krajské vojenské velitelství Jihlava.

Jihlava je známá také svým znakem, který je rozdělen na čtvrtiny. V prvním a čtvrtém poli, které jsou rudé, je stříbrnou barvou namalován český lev takzvaně „ve skoku“. Druhé a třetí políčko je bílé a je v něm červený ježek, který je s Jihlavou spojován už od 14. a 15. století.

Co se týče kulturní stránky, najdeme zde například Horácké divadlo Jihlava, které je velice oblíbené, a to nejen díky své malé scéně, ale i díky divadelními klubu a kavárně. Kromě toho se zde nachází i multikino Cinestar, které má jen několik málo v České republice. Nesmíme zapomenout na obchodní centrum City Park, jež je obyvateli vážně hodně oblíbené.

Mimo jiné se v Jihlavě nachází i muzeum Vysočiny nebo taky Oblastní galerie Vysočiny či Dům Gustava Mahlera, který najdeme v ulici Znojemská. Oblíbeným místem je i zdejší knihovna.