Jindřichův Hradec

  • Vznik: 1293
  • Počet obyvatel: 21 568
  • Katastrální výměra: neuvedeno
  • Starosta: Ing. Stanislav Mrvka

O městě:

Jindřichův Hradec má poměrně bohatou historii. Ta se pojí hlavně s velice mocným rodem Vítkovců, kteří zde žili a sídlili. Ovšem až roku 1293 byl Jindřichův Hradec naprosto poprvé zmíněn jako samostatné město, proto patří k těm nejstarším městům v Čechách. Rozkvět města pokračoval vlastně až o současnosti. Největšího vrcholu však v rozkvětu dosáhlo město v patnáctém a dále také v šestnáctém století. V osmnáctém století se však město muselo spokojit s útlumem, ale díky požáru se muselo město dát opět do kupy, a tak se opět rozhodlo kvést a růst. S tímto městem se od pradávna pojí i nejrůznější osobnosti, mezi něž se řadí také Ada Michna z Otradovic, jehož je město nejpravděpodobnějším rodištěm. Mimo to zde pobýval také i Bedřich Smetana, který právě tady utrpěl úraz, který ho stál sluch.

Jindřichův Hradec je velice bohatý na své pamětihodnosti. Mezi vyhledávané patří hlavně zdejších zámecký areál, který v sobě nese Zámek Jindřichův Hradec, dále taky Zámecký vodní mlýn, který byl přestavěn roku 1888, a k tomu všemu patří i Zámecký pivovar.

Za zmínku však stojí i proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému patří i Kostelní náměstí. Mimo to zde najdete i bývalý klášter minoritů s kostelem sv. Jana Křtitele. Tento kostel byl založen raně goticky, stavba se však poté rozvíjela ve čtrnáctém a patnáctém století. V Jindřichově Hradci najdeme i hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice nebo třeba františkánský klášter sv. Kateřiny. Kostelů je tu však habaděj.

K městu se však pojí i výjimečná pověst, která se pojí s velkým zvonem z kostela Nanebevzetí Panny Marie. Podle všeho měl tento zvon tak mohutný hlas, že jste ho slyšeli po dobu dvou hodin. Samozřejmě to není jediná pověst, o které zde uslyšíte. K městu se vztahuje pověst o Bílé paní.

Více informací: m.jh.cz