Jirkov

  • Vznik: od r. 1352 
  • Počet obyvatel: 19 241 
  • Katastrální výměra: 17,11 km2                 
  • Starosta: Mgr. Darina Kováčová 

O městě 

V okrese Chomutov, v Ústeckém kraji – rozprostírá se malebné městečko Jirkov. Spadá do chomutovské aglomerace a aktuálně zde žije bezmála dvacet tisíc obyvatel. Jen málokdo při procházce města odhaduje, že je na území Česka už tak dlouho. Vůbec první písemná zmínka pochází z roku 1352, kdy se ještě mluvilo o vesnici. Kořeny jsou hluboce spjaté s rodem pánů z Rvenic, kteří okolní krajinu kolonizovali.  

Pokud bychom ještě nějakou chvíli zůstali v historii města Jirkov, zmíníme také hrad Borek, který byl v patnáctém století poblíž založen a který je dodnes velkým turistickým lákadlem. Dnes ho však můžeme znát spíše pod názvem “Červený hrádek”, na který byl během husitských válek přejmenován.  

Když už jsme “naťukli“ zdejší pamětihodnosti, bylo by chybou zůstávat jenom jedné, když toho město a jeho okolí nabízí tolik. Za zmínku stojí kostel svatého Jiljí, který se pyšní krásnou městskou věží. Turisty to také láká do zdejších městských sklepů, s jejichž stavbou se započalo kolem roku 1550. Už patnáct let jsou volně přístupné veřejnosti, která tak může obdivovat, jaké stopy zde zanechalo období druhé světové války.  

Pokud bychom měli ještě nějaké památky zmínit, zmíníme barokní pískovcový sloup s Pietou, který pochází až z roku 1695. Také stojí minimálně za fotografii původně barokní kašna postavená na náměstí v polovině osmnáctého století. 

Na území města Jirkov bychom při větším pátrání narazili také na zaniklé památky, ke kterým patří například hřbitovní barokní kostel svaté Anny, který byl zbořený ještě před rozdělením republik. Zbořen byl i evangelický kostel, který býval na výběžku Jezerské ulice.