Jičín

  • Vznik: doba kamenná
  • Počet obyvatel: 16 480
  • Katastrální výměra: 24,93 km2
  • Starosta: Jan Malý

O městě:

Přemýšlíte nad tím, do jakého města se vydáte, když budete chtíti poznat Českou republiku? Ideálním kandidátem je Jičín, což je krásné město nacházející se v Královéhradeckém kraji. Najdete ho konkrétně na severu Čech, město leží v Jičínské pahorkatině, a to na řece Cidlina. V současné době zde žije skoro šestnáct a půl tisíce obyvatel, zdejším starostou je Jan Malý.

Město je známé svou bohatou minulostí. Vzniklo podle všeho už v době kamenné, během dalších let se rozvíjelo do současné krásné podoby. Jičín se do podvědomí lidí dostal díky několika osobnostem. U od malička víme, že Jičín je městem slavného loupežníka Rumcajse, který vystupuje v pohádkách Václava Čtvrtka a Radka Pilaře. Rumcajs podle všeho sídlil ve fiktivním lese Řáholci, který se právě u Jičína podle pohádek nachází. Kromě toho je Jičín známý díky Albrechtu z Valdštejna, který se zasloužil o rozsáhlou přestavbu tohoto města. Jednalo se o frýdlantského vévodu, který byl zároveň vrchním velitelem vojsk za třicetileté války.

Jičín je plná krásných pamětihodností. Například se zde nachází Valdštejnské náměstí, kde se pravidelně koná celá řada akcí, taktéž se zde nachází i zámek, což je dvoupatrová stavba, najdeme zde také barokní kostel Jakuba Většího nebo třeba farní kostel svatého Ignáce.

Oblíbená je i zdejší hvězdárna, kterou najdete v Raisově ulici na nejzápadnějším okraji města. Severovýchodně od města najdete také Zebín nad Valdicemi, taktéž je zde Valdická kartouza, což je klášter kartuziánů.

V Jičíně se taktéž narodila celá řada významných osobností. K nejzajímavějším osobnostem patří Jan Barner, což byl římskokatolický kněz, dále také zmiňovaný Albrecht z Valdštejna, mimo jiné i Josef Walter, kterého můžete znát jako českého pedagoga. Z Jičína také pochází Irma Geisslová, spisovatelka, nebo Kajetán Tichý, což byl kantor a hudební skladatel.

K dalším osobnostem také patří Jaroslav Novotný, Jaroslav Seifert, Josef Smolík nebo také Antonín Forbelský nebo Michal Suchánek a Michal Malátný.