Humpolec

  • Vznik: r. 1178 
  • Počet obyvatel: 10 894 
  • Katastrální výměra: 51,49 km2    
  • Starosta: Karel Kratochvíl 

O městě 

Odstěhoval do Humpolce! Tuto větu jste mohli slyšet v jednom známém českém filmovém snímku. Nabízí se však otázka, jestli jste zmiňované město vůbec někdy navštívili. Jedná se o velice krásné české město, které najdete v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina, a to zhruba třiadvacet kilometrů od Jihlavy. Nachází se přibližně v polovice cesty, pokud pojedete po dálnici D1 nacházející se mezi Prahou a Brnem. Aktuálně zde žije v průměru kolem jedenácti tisíc obyvatel.  

I když dnes Humpolec vypadá jako krásné moderní město, jeho historie sahá až do rok 1178, kdy se světu ukázaly vůbec první známky o tomto městě. Tehdy na místě dnešního Humpolce vzniklo strážní místo nacházející se na stezce, která vedla z Prahy až na Moravu. Posléze zde vznikla ves, která patřila rádu německých rytířů, během husitských válek bylo město jednou z husitských výsep. Zkrátka historie je velice zajímavá, ovšem podívejme se do současnosti.  

Pokud se sem pojedete dnes podívat, určitě vás překvapí a nadchne množství pamětihodností, které na vás zde čekají. Najdete zde například farní kostel svatého Mikuláše, také je zde k vidění evangelický kostel, který pochází z let 1861-1862. Za navštívení nebo alespoň fotku stojí i zdejší hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého i toleranční kostel.  

Nachází se zde také Medova vila, kterou navrhl Josef Gočár, za navštívení stojí i zdejší židovský hřbitov nebo tamější synagoga.  

Humpolec je také město, v němž se narodila celá řada známých osobností. K těm nejznámějším patří Vlasta Bohdalová, která je známou českou političkou, také se zde narodil Ivan Martin Jirous, jehož jsme mohli znát jako básníka a publicistu. Humpolec je také rodištěm Jana Želivského, husitského kazatele a kněze, také se zde narodil i Josef Stránský, dirigent a hudební skladatel.