Karlovy Vary

  • Vznik: není známo
  • Počet obyvatel: 49 046
  • Katastrální výměra: 59,10 km²
  • Primátor: Petr Kulhánek

O městě:

Když se řekne „Karlovy Vary“, každý si dnes vybaví lázeňské město, které miluje kdekdo z nás. Jedná se o město, které je dnes krajským a zároveň statutárním městem, jež najdeme v západních Čechách v Karlovarském kraji. Žije zde necelých padesát tisíc obyvatel a je to nejnavštěvovanější lázeňské město na území České republiky. Kromě lázeňského průmyslu se zde vede i sklářskému průmyslu či potravinářskému průmyslu.

V dnešní době jsou Karlovy Vary celorepublikově známé město, proto kdekoho překvapí, že přesné datum založení města není známé. Okolí Vřídla sice bylo osídleno už ve 14. století, ovšem nikdo si netroufá říct, zdali je toto století i stoletím, kdy vzniklo jedno z nejkrásnějších měst na území České republiky.

Řekněme, že to tak skutečně je. V tom případě byla městu udělena privilegia královského města ze strany Karla IV., a to v roce 1370. O Karlových Varech se vypráví nejedna legenda, nejznámější legendou je ta, kterou zaznamenal doktor Fabian Sommer.

Nicméně nechme minulost minulostí a zaměřme se především na zdejší lázeňské památky. K těm nejznámějším se řadí Císařské lázně, které byly postaveny už na sklonku 19. století. K dalším lázeňským památkám patří Nové Lázně, které slouží spíše jako nákupní centrum, ovšem v minulosti zde sídlil městský úřad. Nesmíme zapomenout ani na Alžbětiny lázně, které jsou pojmenovány po císařovně A. Bavorské. Oblíbené jsou i Sluneční Lázně, které nejsou zcela dochovanou památkou.

Karlovarských pramenů bylo objeveno 28, ovšem jen 13 z nich se dodnes používají pro pitné kúry. V Karlových Varech najdete konkrétně pět kolonád, a to Sadovou kolonádu, kde najdete pramen hadí, Sadový a Svoboda, dále Mlýnskou kolonádu, Tržní kolonádu, Vřídelní kolonádu a Zámeckou kolonádu, kde je k dispozici pramen Zámecký horní.