Klášterec nad Ohří 

  • Vznik: od r. 1352 
  • Počet obyvatel: 14 365 
  • Katastrální výměra: 53,79 km2                            
  • Starosta: Ing. Štefan Drozd 

O městě 

Při toulkách krásnou Českou republikou narážíme na řadu skvělých míst a měst. A Klášterec nad Ohří je jedním z nich. Nachází se v okrese Chomutov a najdete ho jen kousek od údolí řeky Ohře. Jeho historické jádro je už dlouhé roky považováno za městskou památkovou rezervaci a slibuje nejednomu turistovi mnoho krásných pamětihodností. 

Pojďme však alespoň na chvíli zamířit do historie. Město vzniklo v roce 1352, tedy alespoň první písemná zmínka o obci z tohoto roku pochází. K velkému rozmachu a budování však došlo až o několik stovek let později, konkrétně mezi roky 1452-1620. Postavila se zde ve zmíněném období krásná vodní tvrz.  

Zmiňovanými léty však rozmach města nekončil. Důležitou etapu v rozvoji sehrálo i období nadcházející, kdy se zhruba do konce druhé světové války přestavoval nejen zdejší zámek původně v barokním, nyní v gotickém stylu, ale také se vybudoval opravdu velmi rozsáhlý zámecký park, který je dodnes velkým lákadlem.  

Město v minulosti čelilo opravdu nemalému množství požárů. I z toho důvodu bylo několikrát přestavováno. Nakonec však po sérii neštěstích přišla krásná a dnešní podoba tohoto města, které slibuje nejednu krásnou památku.  

Mezi nejatraktivnější turistické cíle patří již zmiňovaný zámek, který je dnes novogotickou stavbou Je doplněn o celou řadu soch, které jsou součástí přiléhajícího parku. Ve městě se však nachází i řada tradičnějších pamětihodností, kam spadá například mariánský sloup pod zdejším kostelem nebo volně stojící barokní sochy. 

Co se týče osobností, které mohou Klášterec nad Ohří považovat za své rodiště, za zmínku stojí především Jane Darling, pornoherečka, dále také Tomáš Šťastný, profesionální hráč počítačových her, nebo politička Věra Nechybová.