Karviná

Vznik: 13.století 

Počet obyvatel: 53 522 

Katastrální výměra: 57,49 km² 

Primátor: Jan Wolf 

O městě

Při putování po České republice byste neměli vynechat několik krásných českých měst. Například byste neměli vynechat město Karviná, které je dnes statutárním městem nacházejícím se v Moravskoslezském kraji. Najdete ho na území historického Těšínského Slezska, zhruba osmnáct kilometrů je vzdálené město Ostrava. 

Město Karviná má velmi zajímavou minulost. Po druhé světové válce se totiž toto město projektovalo jako pátá česká metropole, kde žilo více jak sto dvacet tisíc obyvatel. Dnes zde žije necelých čtyřiapadesát tisíc lidí. Najdete zde nejen Čechy, ale také obyvatele se slovenskou národností a polskou národností.  

Karviná vznikla už ve 13.století, od té doby se město vypilovalo k fantastické podobě. Jedná se dnes o universitní, také turistické a lázeňské město, které je známé také pro svou neustále rostoucí ekonomiku. V minulosti se jednalo o město, které dokonce bylo knížecí, také bylo největším městem na řece Olši.  

Pokud se sem pojedete podívat, neměli byste minout celou řadu památek. Například se zde nachází krásný kostel Povýšení svatého Kříže, také je památkou samou o sobě zdejší radnice, která je velmi krásnou stavbou s renesanční věží. Najdete zde také kostel svatého Marka nebo zámek Fryštát.  

Samozřejmě i v tomto městě se narodilo mnoho slavných i méně slavných osobností. Patří k nim například  Radek Fukala, historik, Pavla Tomicová, známá česká herečka, také Ernest Bokroš, hokejista a také trenér, dále se zde narodila také Adéla Kawka, astronomka, nebo Radek Štěpánek, tenista a také vítěz Davis Cupu roku 2012 a 2013. K dalším osobnostem narozeným v Karviné patří také Zuzana Jandová, Miss České republiky roku 2008, dále Marie Doležalová, známá česká herečka, či Denisa Rosolová, kterou známe jako českou atletku a sprinterku.