Kralupy nad Vltavou 

  • Vznik: od r. 1253 
  • Počet obyvatel: 18 189 
  • Katastrální výměra: 21,9 km2                                
  • Starosta: Libor Lesák 

O městě 

Kralupy nad Vltavou patří ke krásným městům České republiky, na které narazíte tehdy, kdy zhruba dvacet kilometrů severně pojedete z hlavního města. Leží na obou stranách řeky Vltavy čili lze také říct, že můžete jít podél vody. Historie tohoto města sahá až do roku 1253, ovšem podle dostupných pramenů můžeme také říct, že území dnešního skutečně krásného města bylo osídlené už v pravěku. První doložená zmínka o území, na kterém se dnes Kralupy nachází pochází z roku 993 a je o břevnovském klášteře.  

Co je velmi zajímavé, tak je původ jména tohoto města. Jméno Kralupy totiž získalo podle spojení kor lupy ve významu: „ves loupačů kůry”. V minulosti se totiž právě zde loupala kůra, i když některé prameny spíše nahrávají té verzi, že zde žili zloději drůbeže čili ti, kteří loupí kury. Kde je skutečně pravda, to se nyní pravděpodobně už nedozvíme, ale proč se nepřiklonit k jedné ze zmíněných teorií. 

Při návštěvě Kralup můžete narazit na řadu krásných pamětihodností, mezi které patří i zdejší muzeum. Velmi zajímavá je historie této turistické atrakce. Vůbec první myšlenka o vzniku tohoto města totiž vznikla už v roce 1895, ale realizace se podařila až daleko později, konkrétně v roce 1927. 

Spíše dříve byla založena zdejší knihovna, ve které se pravidelně konají čtenářské, respektive řemeslnicko-čtenářské besedy. Pokud jste však milovníkem literatury, nebudete muset jít do knihovny, aniž byste zjistili, že právě toto město se vtisklo do řady krásných knih. Například z Kralup pocházela jedna z postav v díle Osudy dobrého vojáka Švejka.  

Mezi typické pamětihodnosti (a nejen turistické atrakce) můžeme dále zařadit tak hrob básníka Jaroslava Seiferta, dále také přírodní památku Hostibejk nebo Minické hradiště. Nachází se zde také kaplička nebo pomník obětem první a druhé světové války. 

Mezi významné osobnosti, které mohou Kralupy nad Vltavou považovat za své rodiště, patří Jaroslav Seifert, dále Vašek Káňa, novinář a dramatik, také Alena Čermáková, malířka a grafička, či moderátor Karel Voříšek.