Krnov 

  • Vznik: od 13.století 
  • Počet obyvatel: 23 130 
  • Katastrální výměra: 44,40 km2                         
  • Starosta: Ing. Tomáš Hradil 

O městě 

Krnovská radnice patří k ikonickým dominantám města Krnova, které se rozpíná v Moravskoslezském kraji, zhruba dvacet kilometrů vzdáleně od Opavy. Ještě blíž u něj leží město Bruntál, které je také v posledních letech turisticky vyhledávané. Pojďte se s krásným městem, kde aktuálně žije přes 23 tisíc obyvatel, seznámit trochu víc. 

Krnov patří k poměrně starším městům. První písemné známky pochází až ze třináctého století, ostatně zhruba tomtéž roce získalo město svá práva. Historici však velice rádi upozorňují na to, že k osídlení zdejšího pozemku došlo už v době kamenné.  

V současné době známe město Krnov především jako sídlo výrobce textilní galanterie Pega nebo sladkých nápojů Kofola. Mluvíme tedy o průmyslově opravdu významném městě, kde na své přijdou i turisté sjíždějící se sem hlavně za atrakcemi a cíli. Co je tady tedy konkrétně čeká? 

Jak už bylo zmíněno, jedním z nejatraktivnějších turistických cílů a zároveň jednou z dominant města Krnov je zdejší radnice, kterou vidíte už z dálky. Vedle ní stojí za zmínku poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné a rozhledna na Ježníku. Jen málokdo ví, že se v Krnově nachází také synagoga nebo památník Leopolda Bauera. 

Pojďme si závěrem také prozradit několik osobností, které mohou Krnov považovat za své rodiště. Ne, nejen Kofola z tohoto koutu republiky pochází. Narodil se zde i Ivan Gajdoš, hudebník a písničkář, Tereza Chlebovská, česká Miss 2012, nebo česká herečka Monika Zoubková. Dále pak český skokan na lyžích Jaroslav Sakala či český hokejista Radek Bonk. 

Ať už se sem vydáte poznávat rodiště oblíbené hvězdy, celebrity či významné osobnosti, nebo jste se rozhodli putovat po zdejších kostelech, nebudete v žádném případě litovat.