Kroměříž

  • Vznik: r. 1110
  • Počet obyvatel: 28 897
  • Katastrální výměra: 50,97 km²
  • Starosta: Jaroslav Němec

O městě

Kroměříž se řadí k těm nejnavštěvovanějším městům u nás. Nese desítky přezdívek, ovšem nejčastěji se Kroměříži přezdívá „Hanácké Athény“. Město se nachází ve Zlínském kraji a leží na řece Morava. V současné době zde žije takřka 29 tisíc obyvatel a současným starostou je pan Jaroslav Němec.

Kroměříž je známá už od samého středověku, kdy byla křižovatkou Jantarové a Solné stezky. První oficiální písemná zmínka však pochází až z roku 1110. Vznik samotného města se však připisuje až roku 1260, kdy ho měl údajně založit biskup Bruno ze Schauenburka. Z Kroměříže se stalo letní sídlo biskupů pocházejících z Olomouce. Později se sem přesunula i část správy diecéze.

Jelikož se zde už od pradávna konaly mnohé kulturní akce (například v 17. století bylo město nejen centrem Hané, ale také celé střední Moravy), získalo výše zmíněnou přezdívku a stalo se nejkrásnějším historickým městem celé České republiky. V roce 1998 se Kroměříž stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Kulturní akce se zde konají dodnes. Například se zde tradičně pořádá mezinárodní festival vojenských dechových hudeb, který každým rokem přiláká velkou spoustu návštěvníků. Také se zde koná například mezinárodní festival duchovní hudby FORFEST, který je také velice úspěšnou události v roce.

Kroměříž je známá nejen svou dech beroucí zahradou, ale také tím, že se stala pozadím mnohých filmů. Podle odhadů se zde natáčelo více jak třicet filmů a seriálů, z nichž ty nejoblíbenější a nejznámější filmové snímky jsou Třicet panen a Pythagoras nebo také historický  jugoslávko-francouzský film Seobe. Také se zde natáčely mnohé scény z filmu Requiem pro panenku, Královská aféra nebo například z filmu Dědictví aneb Kurva se neříká.

Z Kroměříže také pochází i mnohé významné osobnosti. Zmínit můžeme například Jana Václava Prchala, který byl známým barokním sochařem. Dále se zde narodil Ferdinand Urbánek, kterého můžete znát jako cukrovarnického podnikatele a organizátora kulturního života, dále se zde narodil i Max Švabinský, malíř a rytec, či Miloš Macourek, známý český básník a dramatik.