Kladno

  • Vznik: 1318
  • Počet obyvatel: 68 804
  • Katastrální výměra: 36,97 km2
  • Primátor: Dan Jiránek

O městě

Rozhodli jste se navštívit všechna města v České republice? V tom případě nesmíte zapomenout na Kladno, které je dnes statutárním městem ležící ve středních Čechách. V současné době má skoro sedmdesát tisíc obyvatel, je to zároveň tedy největší město Středočeského kraje. V celorepublikovém měřítku se jedná o třinácté největší město. V současné době je známé toto město hlavně svou výchovou hokejistů, kromě toho je také známé pro těžbu černého uhlí. Dnes je primátorem Dan Jiránek.

Pokud bychom měli zabrousit trochu do historie, zamířili bychom až do roku 1318, kdy bylo Kladno zmíněno v zemských deskách. Z historie je pak především zajímavé to, že Kladno bylo opravdu považováno za průmyslové město. Nejdříve se zde zavedla železnice, později se zde těžilo zmiňované černé uhlí.

Do Kladna se však nejezdí proto, že se zde těžilo černé uhlí, ale jezdí se sem hlavně za zdejšími pamětihodnostmi. Nachází se zde krásný zámek, který najdete severně od náměstí starosty Pavla. Za fotografii stojí i kaple sv. Floriána, která leží na Floriánském náměstí. Zdejší Mariánský sloup stojí také za povšimnutí, stejně jako kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je v novorománském stylu.

Město je známé pro výchovu hokejistů, hokej však není jediným podporovaným sportem. Najdeme zde hokejbalovou arénu, také víceúčelový sportovní areál a mimo jiné také tenisové kurty nebo oblíbený a hojně navštěvovaný lanový park.

I zde se narodila celá hromada významných či známých osobností. Zejména sportovci mají zde své kořeny. Jedním sportovcem je Jakub Voráček, známý český hokejista hrající v NHL, dál Ondřej Pavelec, hokejový brankář taktéž hrající v NHL, nesmíme zapomenout ani na hokejistu Tomáše Plekance nebo na hokejistu Martina Růžičku či na asi nejslavnějšího českého hokejistu Jaromíra Jágra.