Kutná Hora

Vznik: 13. století

Počet obyvatel: 20 536

Katastrální výměra: 33,05 km2

Starosta: Ing. Josef Viktora

O městě:

Přemýšlíte nad tím, že se vydáte na road trip po České republice? Na seznamu mít k navštívení nesmí chybět ani Kutná Hora, která se v současné době řadí k těm nejkrásnějším městům České republiky. Nachází se ve Středočeském kraji a je zároveň významnou městskou památkovou rezervací, která je zapsána v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kutná Hora se dostala do podvědomí nejen díky své dlouhé historii, která obsahuje zejména těžbu stříbra, ale také díky pověstem, které se s tímto krásným českým městem vážou a pojí.

Pokud máme zabrousit do historie, zabrousili bychom až do 13. století, kdy se zde těžilo stříbro a tavilo stříbro. Už tehdy se Kutná Hora významně podílela na produkci stříbra v Evropě, produkovala dokonce jednu třetinu celkové produkce.

I v tomto městě během uplynulých let sídlili tehdejší panovníci, kteří úroveň města posunuli na naprosto jinou úroveň.

Kutná Hora je poměrně atraktivní cíl mnoha turistů. V současné době se sem lidé sjíždí zejména za zdejšími památkami. Nachází se zde kostel sv. Barbory nebo také kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě kostela se zde nachází i několik zajímavých míst, jako je Jezuitská kole, kaple božího Těla, kostel sv. Jakuba Staršího nebo také Ruthardka či Tylův dům.

Jak již bylo zmíněno, Kutná Hora je protkaná mnohými pověstmi. Pokud se zde budete nacházet, určitě si zjistěte všechny dech beroucí pověsti, s nimiž se město pojí. Pověsti se točí zejména kolem zvonu Marie z kostela sv. Jakuba, také je pověstmi zahalen i Vlašský dvůr, kde se údajně ztrácelo stříbro. I velký zvon kostela sv. Barbory je protkán pověstmi, které mohou, ale také nemusí být pravdivé.

Z Kutné Hory pochází také mnoho významných osobností, jimiž je například Karel Havlíček Borovský, spisovatel a novinář, dále také Boleslav Plaček, významný právník a politik, dále také známá spisovatelka Gabriela Preissová či sochař Jan Strachovský.