Kunovice 

  • Vznik: od r. 1196 
  • Počet obyvatel: 5 452 
  • Katastrální výměra: 28,55 km2                               
  • Starosta: Ing. Pavel Vardan 

O městě 

Hýlom, hálom! Přesně taková slova můžete slyšet při toulkách městem Kunovice, když se zde koná proslulá Jízda králů. Akce, na kterou se sjíždí lidé z celé republiky, protože těchto událostí se u nás děje jen málo. Kunovice naleznete v okresu Uherské Hradiště ve Zlínském kraji a se svými pěti a půl tisíci obyvateli se jedná sice o menší, leč velmi malebné město, které stojí za navštívení, pokud se na Moravu vydáte. 

Vůbec první písemná zmínka o městě pochází z roku 1196. Tou dobou se zde však nacházela pouze tvrz. Teprve v pozdějších letech zde vznikl mlýn, na jehož základech dnech stojí základní škola. K velkému rozmachu města došlo až v letech 1971-1990, kdy byly Kunovice součástí sousedního Uherského Hradiště a ještě o kus vedlejšího Starého města. K jejich rozdělení došlo až v roce 1997, kdy z tří jednotek vzešla města tři. 

Kunovice se zapsaly do povědomí hlavně díky zdejšímu leteckému průmyslu, který je tady vyhlášený. Letecká výroba se zde konala už od roku 1936, sídlí zde také podnik Let Kunovice, později také vzniklé firmy jako Czech Sport Aircraft nebo Evektor-Aerotechnik.  

V souvislosti s tímto typem průmyslu, který je zde stále v jednom velkém rozmachu, zde sídlí také letecké muzeum, které každoročně pořádá řadu zajímavých akcí. Ostatně mluvíme celoročně o muzeu, které je atraktivním turistickým cílem přijíždějících.  

Vedle muzea se zde nachází i řada pamětihodností, k nimž patří zdejší fara, také opmník Rudé armády nebo kaplička Panny Marie. Opomenout nesmíme ani zdejší kostel svatého Petra a Pavla. 

I Kunovice jsou rodištěm mnoha známých osobností, k nimž patří hlavně Josef Abrhám nebo Jan Hrubý, voják a příslušník výsadku Bioscop. Za své rodiště mohou Kunovice považovat také Antonín Brož, český herec a později také režisér a divadelní ředitel, nebo historik a archivář František Snopek.