Kyjov

  • Vznik: r. 1126 
  • Počet obyvatel: 11 218 
  • Katastrální výměra: 29,88 km2    
  • Starosta: Mgr. František Lukl 

O městě 

Pokud milujete kroje, pokud jste milovníkem folklorní muziky, pak musíte navštívit krásné město v Jihomoravském kraji zvané Kyjov. Najdete ho zhruba pětadvacet kilometrů od Uherského Hradiště, které je považované už dlouhá léta za srdce Slovácka. Krásné město Kyjov leží v okrese Hodonín, je obklopené Kyjovskou pahorkatinou a kousek od města se nachází oblíbené pohoří Chřiby. Žije zde zhruba jedenáct tisíc obyvatel, ovšem i to je dost na uspořádání Slováckého roku, což je akce konající se zde každé čtyři roky. Během této akce není o kroje ani o folklor nouze.  

Pokud bychom měli zabrousit trochu do historie krásného moravského města, zmínili bychom první písemnou zmínku, která pochází z roku 1126. V této první písemné zmínce je Kyjov označován za trhovou ves, která byla darována nejmenovanému klášteru. Samozřejmě od těch dob Kyjov vyrostl do skvělých rozměrů, stal se krásným městem, kam se každým rokem sjíždí hodně lidí. Navíc se zde také dobře žije.  

Kyjov je město proslulé hlavně díky svému kulturnímu životu. Kulturou to zde žije podle dostupných informací už od 19.století. Nejproslulejší je však folklor a zmiňovaný Slovácký rok, který se koná každé čtyři roky. Poprvé se Slovácký rok konal v roce 1921, každé čtyři roky se však koná až od roku 1971.  

Samozřejmě Kyjov zbylé roky není po kulturní stránce mrtev, konají se zde Kyjovské letní slavností, také dožínky, pravidelně se chodí fašank nebo se staví a následně i kácí máj.  

I v Kyjově se narodilo mnoho známých osobností. K těm nejznámějším patří rozhodně Jarmila Bednaříková, což je známá historička a také spisovatelka. Nesmíme zapomenout na Ivana Jelínka, spisovatele, básníka a kyjovského rodáka, také na Karla Kozánka, hudebníka a zakladatele slavnosti “Slovácký rok”.