Litomyšl

Vznik: 1259 

Počet obyvatel: 10 278  

Katastrální výměra: 33,45 km²  

Starosta:Daniel Brýdl 

O městě 

Dokázali byste ještě vyjmenovat vyjmenovaná slova po M? Pokud ano, během odříkávání byste narazili na krásné české jméno, a sice na Litomyšl. Litomyšl je město nacházející se v okrese Svitavy, tudíž ho najdeme v Pardubickém kraji. Lze říct, že se nachází na české kraji, hraničí s Moravou. Od okresního města Svitavy je vzdálen necelých dvacet kilometrů, pokud tedy ve Svitavách budete, určitě ho nesmíte minout. Rozkládá se totiž v centrální části Svitavské pahorkatiny, do katastrální výměry tohoto města spadá hned několik částí, a to část Kornice, Nová Ves u Litomyšle, Pazucha, Pohodlí a Suchá.  

Největším turistickým cílem v Litomyšli je rozhodně zdejší zámek a zámecké návrší, zdejší renesanční zámek je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Kromě zámku zde narazíte i na mnohé další historické památky a architektury, jako je kostel Nalezení svatého Kříže nebo gotický kostel Povýšení svatého Kříže.  

V zámeckém areálu najdete mimo jiné i pivovar, který je postaven v renesančním stylu stejně jako celý zámek. Taktéž zde najdete jízdárnu, což je spíše barokní stavba, nebo konírnu, což je taktéž stavba barokní.  

Kromě krásných pamětihodností a památek zde najdete také hromadu zaniklých staveb, z nichž zbyly třeba jen trosky. K zaniklým stavbám patří například židovská synagoga, vodní mlýn Panský nebo kaple svatého Jana Nepomuckého.  

Samozřejmě i v tomto městě se narodila hromada známých osobností. Vypíchněme například Bedřicha Smetanu, známého českého hudebního skladatele, také Karla Němce, zahradnického odborníka, Juliuse Stoklasa, což byl chemik a také fyziolog, narodil se zde i Zdeněk Nejedlý, kterého známe jako historika a muzikologa. K dalším osobnostem narozených v Litomyšli patří i František Hoffmann nebo Karel Pič či malíř Bohdan Kopecký.