Litoměřice

  • Vznik: 1219-1228
  • Počet obyvatel: 24 045
  • Katastrální výměra: 17,99 km2
  • Starosta: Ladislav Chlupáč

O městě:

Jak jistě víte, Česká republika je plná krásných míst a měst, které stojí za navštívení. Pokud se v budoucnu chystáte na roadtrip po Česku, rozhodně by jednou ze zastávek mělo být krásné město Litoměřice. Jedná se o město ležící na soutoku Labe a Ohře, najdete ho konkrétně v severních Čechách spíše na západním okraji zdejší nížiny. Město najdete v Ústeckém kraji a v současné době zde žije více jak čtyřiadvacet tisíc obyvatel. Starostou je dnes Ladislav Chlupáč.

Litoměřice můžete znát také pod jejím dalším názvem, a sice Zahrada Čech. Toto označení dostalo město díky tomu, že je zde nadmíru úrodná půda. Litoměřice byly v minulosti také Královské město, a to konkrétně v době jejich vzniku, a sice v letech 1219-1228. Od roku 1950 se jádro města stalo památkovou rezervací, do níž se zahrnuly také okolní ulice (konkrétně 44 ulic) a devět náměstí.

Litoměřice jsou taktéž pestré, co se kulturního života týče. Není zde nuda, to je nutné zmínit. Najdeme zde například kamenné divadlo Karla Hynka Máchy, které na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století prošlo velkou rekonstrukcí. V současné době zde není divadelní provoz, ale je to spíše zájezdní divadlo, které má velmi zajímavou uměleckou činnost. Nicméně nachází se zde také kulturní dům, v němž to nejvíce žije, také najdeme v Litoměřicích Vlastivědné muzeum nebo Severočeskou galerii výtvarného umění.

Jelikož se Litoměřicím říká Zahrada Čech, najdeme zde stejnojmenné výstaviště, což je místo určené pro obchodní, společenský i kulturní život.

V Litoměřicích se pravidelně koná hudební festival Litoměřické varhanní léto, taktéž se zde koná oblíbené vinobraní.

V tomto krásném českém městě se také narodilo mnoho významných osobností, mezi něž patří například Josef Jungmann, což byl filolog a spisovatel, také Karel Hynek Mácha, který se proslavil nejen svým dílem Máj, k rodákům patří i Bohumil Matějka či Štěpán Trochta.