Litvínov

  • Vznik: od roku 1352 
  • Počet obyvatel: 23 489 
  • Katastrální výměra: 40,714 km2                       
  • Starosta: Mgr. Kamila Bláhová 

O městě 

Historie krásného města Litvínov se začala psát už roku 1352. Tehdy se však nejednalo o město takového názvu, jaký známe dnes. Mluvilo se o založení města Lutwinow, což bylo jméno pocházející ze dvou starohornoněmeckých slov. Po nějaké době a samotném přejmenování se rozdělilo na dvě sídla, kterým dominovaly vlastní tvrze. Vše se však začalo měnit po příchodu hraběte Jana Josefa Valdštejna, který se velkou měrou zasloužil o to, jak to zde vypadá dnes a jakým směrem se město začalo ubírat.  

Dnes mluvíme o městě, které je významným střediskem nejen chemického, ale také textilního průmyslu. Také se o Litvínově často hovoří jako o křižovatce dálkových ropovodů. V okolí se i po letech těží uhlí, ovšem to není důvod, proč se sem sjíždí lidé z celé republiky.  

Litvínov každým rokem uvítá celou spoustu turistů. Toto působivé město nacházející se v okresu Most v Ústeckém kraji jenom pár kilometrů od hlavního města se totiž pyšní celou spoustou pamětihodností. Za zmínku stojí především kostel svatého Michaela archanděla, což je jednolodní stavba pyšnící se rovnou dvěma dvouvěžovými hlavními průčelími.  

Ve městě se dále nachází krásný barokní zámek, stará radnice nebo barokní trojiční sloup. Obecně ho tvoří mnoho působivé architektury, která stojí minimálně za snímek. 

Litvínov je hokejové město, proto se sem každým rokem sjíždí i řada fanoušků tohoto sportu na ledě. Někteří sem však přichází, aby poznali rodiště známých osobností.  

Stejně jako v mnoha jiných městech Česka, i zde se narodila řada významných lidí. Kupříkladu Jiří Švejda, spisovatel a scénárista, dále Pavel Svoboda, moderátor, nebo Tomáš Zelenka, bývalý hokejista. Na seznamu známých rodáků bychom dále našli Jana Šulce, hokejistu, Aleše Lehkého, popového zpěváka, nebo Pavla Kučeru, bývalého fotbalistu.