Loket

  • Vznik: 12. století 
  • Počet obyvatel: 3075 
  • Katastrální výměra: 26,73 km2                
  • Starosta: Ing. Mgr. Petr Adamec 

O městě 

Na území České republiky se nachází celá spousta historických měst, která stojí za navštívení. Mezi nimi se kromě Prahy najde také město rozpínající se na východním okraji okresu Sokolov jménem Loket. Žije zde v současné době kolem tří tisíc obyvatel a jeho hlavní dominantou je zdejší had, jenž patří každoročně k velkým lákadlům.  

Pokud bychom měli zavítat do historie, řekli bychom, že město vzniklo společně se zdejším hradem čili kolem dvanáctého století. Některé prameny však upozorňují na fakt, že město vzniklo o něco později, pravděpodobně až v roce 1234. Jeho založení podle všeho souvisí s německou kolonizací pohraničí Václavem I.  

Loket byl v minulosti průmyslovým městem, kde vnikla manufaktura na porcelán. I když po vídeňské inspekci bylo zjištěno, že pobočka má řadu nedostatků, bylo výrobě uděleno vlastní zemské privilegium a rozjela se velmi úspěšná výroba především stolního nádobí a také lékárenských nádob.  

Co se týče pamětihodností a největších turistických atrakcí, patří mezi ně už zmiňovaný hrad loket. Původně byl postaven jako pevnost, na které se vystřídala celá spousta českých králů a také mocných pánů. Po roce 1948 byl hrad zcela opuštěn a zestátněn. V následujících letech došlo k jeho opravám a ke zpřístupnění hradu veřejnosti. Dnes kromě prohlídky celého hradu je možné zavítat i do expozice porcelánu.  

Kromě hradu se každým rokem velmi aktivně využívá cyklostezka Ohře, která vede až do Karlových Varů. Měří zhruba deset centimetrů a projíždí se kolem chráněné přírodní památky jménem Svatošské skály, u které se řada cyklistů velmi ráda zastaví. 

V okolí města Loket stojí za navštívení také Karlovy Vary, hrad Bečov nad Teplou nebo Horní Slavkov, kde je lákadlem muzeum.