Louny

  • Vznik: 12.století 
  • Počet obyvatel: 18 351 
  • Katastrální výměra: 24,27 km2 
  • Starosta: Mgr. Pavel Janda 

O městě 

Vydali jste se na projížďku po českých městech? Pak byste určitě neměli vynechat město zvané Louny. Nachází se ve stejnojmenném okrese v severozápadních Čechách, konkrétně v Ústeckém kraji. V současné době zde žije něco kolem osmnácti tisíc obyvatel. S městem sousedí hned několik vesnic a městysů, k nimž patří třeba Dobroměřice, dále také Lenešice nebo Obora a Vršovice.  

Městu Louny se také přezdívá jižní brána Českého středohoří nebo také Perla na řece Ohří. Už díky těmto označením se vyplatí město navštívit. Město je v současné době městem se rozšířenou působností, leží na řece Ohří a obvod čítá skoro pětačtyřicet tisíc obyvatel. V tomto regionu, v němž leží také Louny, je poměrně teplo a sucho, průměrná noční teplota se pohybuje kolem osmi stupňů.  

Město je dnes plné základních škol, kterých se zde nachází rovnou pět. Také se zde nachází zvláštní škola a obchodní akademie, případně gymnázium. Na městském výstavišti se toho také děje mnoho.  

Louny jsou dodnes spíše zemědělským regionem, který je známý svou produkcí kvalitního chmele. Chmel se ve městě pěstuje dlouhá léta, už v devadesátých letech 18.století se zde chmel pěstoval. Málokdo ví, že chmel z Loun se vyváží i do zahraničí, ze zahraničí je po pravém českém kvalitním chmelu poptávka.  

V Lounech je také k vidění mnoho pamětihodností. Louny mají zajímavé hlavně historické centrum, které je ze dvou třetin obehnané hradbami. Za zmínku stojí dál chrám sv. Mikuláše, který byl postaven v 15.století. Také je zde Žatecká brána nebo středověké domy Daliborka. Najdeme zde mimo jiné i Vrchlického divadlo nebo židovskou synagogu.  

Za navštívení stojí mimo jiné i Dům rytířů Sokolů z Mor nebo třeba zdejší loutkové divadlo. Nachází se zde i židovský hřbitov nebo muzeum.