Luhačovice

  • Vznik: r. 1412 
  • Počet obyvatel: 5 059 
  • Katastrální výměra: 32,99 km2           
  • Starosta: Ing. Marian Ležák 

O městě 

Když navštívíte Moravu, rozhodně byste neměli minout Luhačovice, které jsou nádherným místem na odpolední procházku. Projít se po zdejší kolonádě s pravým lázeňským oplatkem je opravdu zážitek. Abyste měli z procházky ještě větší zážitek, prozraďme si o tomto krásném lázeňském městě více.  

Luhačovice najdete jenom šestnáct kilometrů od Zlína. Jedná se o lázeňské město, jak již bylo zmíněno. Podle posledních statistik se jedná o čtvrté největší lázně v republice, jsou to největší lázně na celé Moravě. Do zdejších lázní se sjíždí především s problémy dýchacího ústrojí, také sem jezdí lidé s trávicími problémy nebo obézní jedinci. Dnes byste v lázních našli rovnou šest přírodních pramenů, ostatní prameny jsou navrtané. Vůbec tím nejvýznamnějším a zároveň také nejznámějším pramenem je Vincentka, kterou si lidé odnášejí v PET lahvích domů.  

Vůbec první zmínka o Luhačovicích pochází z roku 1412. I když je pravdou, že k osídlení v tomto kraji a na tomto místě došlo už daleko dříve (zhruba v 7. či 8. století).  

Při procházce městem narazíte především na nádherné architektonické skvosty, kterými jsou Luhačovice proslulé. Prakticky každá budova zde stojí minimálně za fotku. Mezi architektonickými skvosty byste našli například díla od architektů Dušana Jurkoviče nebo Emila Králíka či Oskara Poříska.  

Pokud se ptáte na zdejší pamětihodnosti, za zmínku stojí především zdejší stejnojmenný zámek nebo zámecká kaple zasvěcená svatému Josefovi. Najdete zde taktéž několik dalších kaplí, konkrétně kapli Panny Marie nebo kapli svaté Alžběty. A samozřejmě se zde nachází i dům Bedřicha Smetany, za kterým se sjíždí davy turistů.