Ostrov

  • Vznik: r. 1224-1226 
  • Počet obyvatel: 16 731 
  • Katastrální výměra: 50,42 km2         
  • Starosta: Jan Bureš 

O městě 

Při cestování po České republice můžete narazit na celou řadu zajímavých a krásných měst, v nichž se vyplatí na malý okamžik pozastavit a jen se tak kochat. Jedním takovým městem je město jménem Ostrov, které najdete v okrese Karlovy Vary, tudíž město najdete v Karlovarském kraji zhruba deset kilometrů od samotných Karlových Varů. Aktuálně zde žije necelých sedmnáct tisíc obyvatel. Pokud jste tento název města ještě nikdy neslyšeli, možná si vybavíte jiný název města, a to Ostrov nad Ohří. Tak se totiž jmenuje zdejší železniční stanice. Město je známé především tím, že se ve zdejším závodě vyráběly trolejbusy. A kromě jiného je zdejší historické jádro městskou památkovou zónou.  

Pokud bychom měli zavítat do historie, zavítali bychom až do středověku, kdy se začala historie města psát. První architektonické památky jsou však až z pozdějších let, proto se pojďme zaměřit právě na ně, respektive na celkové pamětihodnosti, které do města jménem Ostrov lákají nejednoho člověka.  

Vypíchnout je třeba zejména kostel svatého Jakuba Většího, což je právě první stavba, která byla na území aktuálního města a díky které víme, kdy asi bylo území města osídlené. Stavba podle všeho vznikla v letech 1224-1226. Největším lákadlem však není kostel, ale spíše zdejší zámek, který je velice rozsáhlým komplexem budov. Základem tohoto gotického hradu je půdorys, který má rovnou několik nárožních věží. Hned vedle zámku byste našli přenádherný zámecký park, který založil už tehdejší majitel ostrovského panství a který je ideální pro každodenní procházky.  

Za zmínku stojí také Palác princů nebo zdejší letohrádek, který taktéž zdobí krásné město nacházející se v blízkosti Karlových Varů.