Pelhřimov

  • Vznik: od r. 1289  
  • Počet obyvatel: 16 012 
  • Katastrální výměra: 95,26 km2                    
  • Starosta: Ladislav Med 

O městě 

Pelhřimov – krásné město rozprostírající se v malebném kraji Vysočina. Konkrétně ho najdete v údolí říčky Bělé, leží pouze sedmadvacet kilometrů západně od Jihlavy. Aktuálně zde přebývá šestnáct tisíc obyvatel žijících na zhruba 95 kilometrech čtverečních.  

Pokud se rozhodnete do Pelhřimova zavítat, jistě vás velmi mile překvapí zdejší historické centrum odvíjející se od Masarykova náměstí. Právě zde se nachází jedna z hlavních památek a turistických cílů zároveň – kostel sv. Bartoloměje společně s radnicí.  

Pojďme však na malý okamžik zavítat do historie tohoto města. Dostupné prameny říkají, že původní osada vznikla už ve třináctém století. O roce 1289 lze hovořit jako o roce vzniku krásného a velmi působivého českého města. V současné době mluvíme spíše o dopravní křižovatce dvou silnic o turistickém východišti.  

Vraťme se nyní k památkám a turistickým cílům, které v Pelhřimově najdeme. Město se totiž neraduje pouze z působivého kostela a radnice. Velkým turistickým lákadlem je také zámek pánů z Říčan, který zde stojí už od šestnáctého století. Během let muselo dojít k vystěhování zámku, i proto sloužil v jednu chvilku jako radnice. V další chvíli sídlil v působivém zámku i okresní soud.  

Za zmínku stojí také kostel svatého Víta či kapsle svatého Kříže. Na území města se nachází i působivá kaple nebo kašna, které dominuje socha sv. Jakuba.  

A stejně jako v jiných městech České republiky, i v Pelhřimově se narodilo mnoho známých osobností. Patří k nim například básník, prozaik a publicista Stanislav Augusta či historik Josef Dobiáš. Nesmíme zapomenout ani na českého architekta Pavla Janáka nebo na malíře a grafika Jiřího Mádla.