Pec pod Sněžkou

Vznik: neuvedeno 

Počet obyvatel: 659 

Katastrální výměra: 53, 13 km2  

Starosta: Alan Tomášek 

O městě 

Patříte k vášnivým lyžařům? Pak vám nemusíme dlouze představovat město ležící v Královéhradeckém kraji, které nese název Pec pod Sněžkou. I když svou rozlohou dosahuje třiapadesáti kilometrů čtverečních, přesto na tomto území žije necelých sedm set obyvatel, jejichž starostou je Alan Tomášek. I když zde nežije mnoho lidí, je to významné lyžařské středisko, které každou zimu přiláká ne stovky, ale tisíce návštěvníků.  

Pec pod Sněžkou najdete konkrétně na severovýchodě Čech v Krkonoších. Leží konkrétně na řece Úpě a na Zeleném potoku. Jak již bylo zmíněno, jedná se o významné historické středisko, které je určené nejen pro zimní, ale také pro letní rekreaci. I když zde nežije mnoho lidí, cestovní ruch je zde na skvělé úrovni. Ve městě leží například sídlo Správy Krkonošského národního parku, také je zde sídlo horské služby.  

Co stojí za zmínku, tak jsou teorie, které se vedou v souvislosti se jménem města. V minulosti mělo město mnoho jmen, dnes se však jmenuje tak, jak se jmenuje. Někteří se domnívají, že je to odvozeno od hospody Na peci, kde visel obraz posledního medvěda zastřeleného v Krkonoších, jiní se domnívají, že je to proto, že se tomuto městu dříve přezdívalo “Obří důl”.  

Kromě zmiňované hospody, která se dnes řadí mezi pamětihodnosti města, se můžete vydat navštívit třeba kapli Panny Marie, která pochází ze začátku 20.století.  

Jak již bylo zmíněno, Pec pod Sněžkou není jen místem, kam se jezdí za zimními radovánkami. Jezdí se sem i za letní rekreací. Najdete zde například bobovou dráhu nebo velké množství běžeckých tras. Pokud bychom ale měli zůstat u zimních radovánek, stojí za to podotknout, že se zde nachází nejlépe osvětlený a nejdelší svah pro večerní lyžování.