Pardubice

  • Vznik: první dochovaná zmínka z r. 1295
  • Počet obyvatel: 90 044
  • Katastrální výměra: 82,7 km2
  • Primátor: Martin Charvát

O městě:

Pardubice jsou malebné město, které má mimochodem opravdu krásné webové stránky. Dnes jsou Pardubice jedním z nejčastěji navštěvovaných měst v České republice. Leží konkrétně na soutoku řek Labe a Chrudimka. Snadno se sem dostanete nejen osobním automobilem, ale tak vlakem, autobusem a dokonce také letecky. Nachází se tady společnost East Bohemian Airport, která toto letecké spojení umožňuje.

Pardubice svou historií sahají až do třináctého a čtrnáctého století, ovšem k největšímu rozkvětu došlo až nyní – v dvacátém a v jednadvacátém století. Aktuálně město prochází mnoha rekonstrukcemi – hlavní rekonstrukce v posledních letech byla na zdejším zámku, který byl před rekonstrukcí jenom v podobě chátrajících ruin. Během těchto úprav se však konečně stal zase nádhernou historickou památkou, kterou denně navštěvuje řada turistů. K opravám v posledních letech se přidaly i opravy samotného centra města. Dokonce i nejstarší panelová sídliště se aktuálně dočkala úprav. Mimo to zde průběžně vznikají i další dětská hřiště. Město se tedy snaží o to, aby zde bylo stále útulněji.

Pardubice se dnes navíc rozvíjejí i po ekonomické stránce. Přispívají k správnému chodu nejrůznější zahraniční investoři, ale také i zdejší živnostníci a podnikatelé.

Pokud byste se v tomto městě zdrželi nějakou chvilku, rozhodně navštivte zdejší již zmiňovaný zámek, který představuje významný památkový objekt, jehož vznik se datuje zhruba do patnáctého a šestnáctého století. V zámeckých interiérech si můžete prohlédnout například rytířské sály, kde se dochovaly krásné malířské výzdoby stěn. Mimo to se zde nachází i kamenné zdobené portály nebo i klenby či krbová ostění. Zámek je otevřen mimo pondělí a vstupné je zde pětačtyřicet korun.

U zámeckých hradeb najdete mimo jiné zhruba padesát druhů chráněných živočichů, z nichž velkou většinu tvoří zpěvné ptactvo. V okolí Pardubic najdete nad čtrnáct set rostlin a dvaatřicet tisíc stromů, o které město pečuje.

Více informací: www.pardubice.eu