Praha

  • Vznik: 200 let př. n. l.
  • Počet obyvatel: 1 280 508
  • Katastrální výměra: 496 km2
  • Primátorka: Adriana Krnáčová

O městě:

Říká se, že je takřka povinností každého občana jednou v životě navštívit hlavní město Prahu. Není se čemu divit, je zde řada významných památek, které se pojí s naší historií. Nicméně Praha je mimo to nejen hlavní, ale také i největší město České republiky. O její velikosti svědčí i fakt, že se jedná o patnácté největší město celé Evropské unie! Pokud byste Prahu nemohli na mapě najít, což se jednoznačně děje jenom zřídkakdy, leží trošku na sever od středu Čech na řece Vltavě – uvnitř Středočeského kraje.

Praha je dnes správním centrem a jedná se už o samostatný kraj – tedy není součástí Středočeského kraje. Je to sídlo mnoha významných českých institucí – například prezidenta republiky, parlamentu, vlády. Sídlí zde samozřejmě i jiné další ústřední orgány a dokonce i jeden ze dvou vrchních soudů.

Dnes je naše hlavní město velice vyspělé i po stránce ekonomické. Jedná se o poměrně bohatý region, který však není bohatý jenom na cestovní ruch, ale svou vysokou životní úrovní. Tato životní úroveň je vážně vysoká, což potvrzuje i to, že se můžeme srovnávat nikoliv s dalšími českými městy, ale rovnou s těmi celosvětovými. Dokonce je podle aktuálních statistik i devátým nejbohatším regionem v celé Evropě.

Díky tomu, že se naše hlavní město vyvíjelo zhruba jedenáct století, je nutné poznamenat, že je krásné po své historické stránce. Možná právě díky historické stránce se řadí toto město k těm nejkrásnějším na světě. Jedná se navíc o památkovou rezervaci UNESCO. Nejvíce navštěvované je historické centrum či jádro celého města, kde se taky najde nejvíce turistů. Mezi nejnavštěvovanější místa samozřejmě patří Karlův most, Pražský hrad, dále také Václavské nebo Staroměstské náměstí a řada dalších známých památek. Nesmíme zapomínat na památník na Žižkově či Tančící dům.

Návštěvnost Prahy se dnes nemůže srovnávat s ostatními městy České republiky – srovnává se s Evropou. Je to totiž dnes páté nejvíce navštěvované město Evropy, a to po Londýně, Paříži, Istanbulu a Římě.

Více informací: www.praha.eu