Přerov

  • Vznik: r. 1141 
  • Počet obyvatel: 42 871 
  • Katastrální výměra: 58,50 km2           
  • Primátor: Petr Měřínský 

O městě 

Jelikož to letos na zahraniční dovolené zrovna nevypadá, vyplatí se vědět, kam zamířit v Česku. Výletů či možností, kam se podívat i u nás, je celá řada. Vypíchněme si konkrétně město Přerov, které je statutárním městem Olomouckého kraje. Najdete ho zhruba dvacet kilometrů od Olomouce a nabídne vám toho mnoho.  

Vůbec první známky o městě Přerov byly objeveny v roce 1141, i když je pravdou, že osídleno území města bylo už dříve. Konkrétně roku 1019 se zde nacházelo středověké hradiště. Ovšem o městu Přerov se mluvilo až později, ve zmíněném roce 1141, kdy se o městě zmínil pravděpodobně Jindřich Zdík, biskup, ve své listině.  

Od zmíněného roku se toho opravdu mnoho změnilo. Město se stalo během let velice důležitou opravní křižovatkou, kde navíc sídlí celá řada průmyslových podniků velkého významu. Pokud bychom měli zmínit konkrétní giganty na poli českého průmyslu, zmíníme například Přerovské strojírny nebo firmu Kazeto.  

Co je však velice zajímavé, je to, že právě v Přerově byla třiadvacátá základna vrtulníkového letectva Edvarda Beneše. Co je taktéž velmi zajímavé, tak je to, že historické jádro města Přerova je označeno za městskou památkovou zónu.  

Jak již bylo zmíněno, Přerov má návštěvníkům co nabídnout. Nachází se zde například městské opevnění, které má rovnou deset bašt a fortnu. Dále se zde nachází například socha svatého Rocha nebo pomník Jana Blahoslava. K dalším pamětihodnostem patří i zdejší zámek Přerov nebo jeho zámecká kaple svatého Jiří.  

A samozřejmě i zde se narodila celá škála známých osobností. Patří sem například Jan Blahoslav, který byl znám jako humanistický spisovatel nebo teolog. Dále se zde narodil Rudolf Weiser, architekt, či Jiří Čapka, herec působící v divadle na Vinohradech.