Prostějov

Vznik: rok 1141

Počet obyvatel: 43 798

Katastrální výměra: 39,04 km2

Primátorka: Alena Rašková

O městě

Je snad krásnějšího města v České republice, než Prostějova? Jedná se o statutární město nacházející se na Moravě, necelých šedesát kilometrů od města Brna. Abychom byli ještě konkrétnější, nachází se na okraji Hané v Hornomoravském úvalu. V současné době zde žije přes čtyřicet tisíc obyvatel, kteří si užívají krásného prostředí měst. Městu dodávají na kráse dvě protékající říčky, kterými jsou Hloučela a Romže. Říčky však nejsou hlavním lákadlem pro turisty, hlavním lákadlem je historické jádro města, které je městskou památkovou zónou už od roku 1990.

Prostějov je však poměrně staré město, i když se to na první pohled nezdá. První dochovaná známka pochází z roku 1141. Tehdy byl Prostějov významnou trhovou vsí, ke se pozvali němečtí osadníci, kteří zde založili novou osadu, která nahradila tu původní. Zatímco v husitském období došlo k výraznému zpomalení růstu města, posléze se vše vrátilo do starých kolejí a město se rozvinulo do současné podoby.

Jak jsme zmínili, tím nejatraktivnějším je zde městské jádro, které je považováno za památkovou rezervaci, a to už od roku 1990. To však není ani zdaleka jediné lákadlo, které láká turisty do krásného Prostějova. Za zmínku stojí také Národní dům, který je postaven ve stylu secese. Nová radnice je krásným sídlem Městského úřadu, Stará radnice má zase bohatší historii.

Pro turisty je lákavý zejména zdejší zámek, který společně vytvořili čtyři pánové, a sice Jano Köhler, Josef Švandera, Arnošt Podloudek a také Bohumil Kazda.

Na celém území města Prostějova najdeme také hromadu památníků a soch. Jedna ze soch patří T. G. Masarykovi, další Bedřichu Smetanovi, další Karlovi Vojáčkovi. Za zmínku také stojí socha básníka J. Wolkera nebo taky pamětní deska Matěje Rejska.

I v Prostějově se narodilo mnoho slavných osobností. Za zmínku stojí Adolf Beer, historik, Jiří Wolker, známý český básník, dále také Otto Wichterle, kterého známe jako vynálezce kontaktních čoček, či Miloš Zapletal, který se proslavil knihami pro mládež.