Rokycany

  • Vznik: 1110 
  • Počet obyvatel: 14 192 
  • Katastrální výměra: 30,98 km²   
  • Starosta: Václav Kočí 

O městě 

Přemýšlíte, kam vyrazíte během víkendu? Co třeba do Rokycan? Rokycany se nachází v Plzeňském kraji, zhruba šestnáct kilometrů od Plzně. Pokud tedy zamíříte rovnou sem, pak si můžete udělat výlet také rovnou do Plzně, kde navštívíte třeba zdejší zoologickou zahradu nebo pivovar. Zpátky však do Rokycan, jelikož i Rokycany jsou místo, kde se vám bude jednoznačně líbit.  

Jak jsme zmínili, Rokycany se nachází zhruba šestnáct kilometrů od Plzně v Plzeňském kraji. Najdete je konkrétně na soutoku Klabavy a také Holoubkovského potoka. Rokycany jsou konkrétně umístěny v Rokycanské kotlině, při úpatí jednoho z výběru Brd. V současné době zde žije zhruba čtrnáct tisíc obyvatel a hravě se sem dostanete po dálnici D5 vedoucí z Prahy do Rozvadova.  

Rokycany jsou poměrně staré město. První písemná známka o tomto města pochází už z roku 1110. Tuto první písemnou známku o městě připomíná biskupský dvorec s osadou, kde se ve čtrnáctém století postavilo město.  

V Rokycanech jsou k vidění také mnohé pamětihodnosti. Patří k nim například zbytky středověkého opevnění, které najdete na severní a také na západní straně starého města. Kromě toho je zde k vidění také kostel Panny Marie Sněžné, který pochází ze čtrnáctého století. Pro milovníky kostelů je zde k vidění také hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice.  

Pakliže nejste milovníkem kostelů, nebudete ani vy zklamaní. V Rokycanech mají krásnou radnici, kterou najdete na Náměstí T. G. Masaryka. Nebo jsou také velice dech beroucí a fotogenické zdejší měšťanské domy, které byly postaveny mezi sedmnáctým a devatenáctým stoletím.  

Stejně jako jiná města, i Rokycany jsou známé tím, kdo se zde narodil. Mezi osobnostmi, které zde mají své kořeny, najdeme třeba Adolfa Krause, což byl právník a také mecenáš, dále Adolfa Srba, známého českého novináře a spisovatele, dále také Bohuslava Horáka, pedagoga a komunálního politika, nebo Janu Preissovou, známou českou herečku.