Strážnice

  • Vznik: od 14. století 
  • Počet obyvatel: 5 267  
  • Katastrální výměra: 31,40 km2                     
  • Starosta: Mgr. Renata Smutná 

O městě 

Do Strážnice se každým rokem sjíždí milovníci folkloru a lidových tradic. Právě zde se totiž každým rokem koná folklorní festival, který přiláká tisícovky fanoušků. Víte ale, kde toto malebné město leží? Našli byste ho v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji. Leží na břehu říčky Veličky a jeho historické centrum je městskou památkovou zónou.  

Vůbec první doložená zmínka o působivém městečku pochází ze čtrnáctého století, i když odborníci se shodují na tom, že zdejší pozemky byly osídleny dávno předtím. Od prvotních počátků historického města se zde uchoval zdejší hrad, který se podle všeho ukázal světu zhruba kolem roku 1260.  

Od samotného počátku byla Strážnice královským majetkem a název města je odvozen od strážní funkce, kterou zmiňovaný hrad měl. S postupem let došlo k velkému rozmachu města ležícího jen kousek od Uherského Hradiště. Zhruba od druhé poloviny devatenáctého století město zaznamenalo postupnou přeměnu na kulturní centrum celého regionu. Jak již bylo zmíněno, dodnes se zde koná mezinárodní festival plný folkloru, za kterým stojí Národní ústav lidové kultury sídlící na zdejším zámku.  

Samozřejmě nejen tento kulturní festival je velkým lákadlem. Lidé se sem sjíždí díky zdejšímu zámku, který byl původně gotickou hradbou, dnes už jí ale není úplně. Nachází se zde i Muzeum vesnice Jihovýchodní Moravy či tudy vede Baťův kanál, kolem něhož vede celá spousta cyklostezek. A nesmíme zapomenout ani na působivý kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo zdejší synagogu a židovský hřbitov. 

Za své rodiště mohou Strážnici považovat tyto osobnosti: Eliška Bučková, známá česká modelka a královna krásy, Lucie Bednářová Hadašová, další česká Miss, herec Lukáš Příkazský nebo učitel Karel Hoff.