Teplice

  • Vznik: st.př.n.l.
  • Počet obyvatel: 49 563
  • Katastrální výměra: 23,78 km2
  • Primátor: Hynek Hanza

O městě:

Město Teplice najdete rozhodně na seznamu nejhezčích měst České republiky. Jedná se o město, které má dávnou, velmi dlouhou minulosti – vznik se odhaduje už na 4.st.př.n.l.   V současné době zde žije skoro padesát tisíc obyvatel, tomuto historickému městu šéfuje primátor Hynek Hanza. Teplice se dostaly do podvědomí díky tomu, že se jedná o lázeňské město, které leží v Ústeckém kraji. Najdete ho konkrétně patnáct kilometrů od samotného Ústí nad Labem, dominantou města je Doubravská hora, která je velkým lákadlem pro turisty. Město sice dnes nemá tak velkou kulturní úroveň, jakou mělo před druhou světovou válkou, ale je stále velmi krásné. Dříve se Teplicím přezdívalo Malá Paříž.

Na území města Teplice najdete celou řadu pamětihodností. Například se zde nachází Děkanský kostel, který nese název Kostel sv. Jana Křtitele. Dále se zde nachází kostel Povýšení svatého Kříže či kostel Prokopa Holého.

Velkým turistickým lákadlem je Teplický zámek, taktéž zdejší zahradní a plesový dům. Najdete zde mimo jiné i Divadlo bratří Čapků, kde se mimo jiné nachází i kino a restaurace, či Hrad na Doubravské hoře s šesti baštami.

Významnou pamětihodností je také pomník německého básníka J. G. Seumeho, taktéž Pravřídlo, což je kamenný výklenek.

Teplice jsou rodištěm i mnoha známých osobností, k nimž se řadí například Hermann Hallwich, což byl historik a politik, taktéž Paul Kohner, což byl agent a producent, z města pochází také Josef Vojtek, zpěvák ze skupiny Kabát, taktéž Tomáš Krulich, kytarista, Ota Váňa, taktéž kytarista, mimo jiné i Veronika Kopřivová, kterou známe jako modelku a partnerku Jardy Jágra, či Vladimít Kořen, známý moderátor a starosta.