Třeboň

  • Vznik: od r. 1280 
  • Počet obyvatel: 8 150 
  • Katastrální výměra: 98,33 km2                     
  • Starosta: PaeDr. Jan Váňa 

O městě 

Jen pár kilometrů od Českých Budějovic, přímo v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji rozprostírá se nádherné město Třeboň. Nejedná se jen o působivé město na pohled, ale je také rekreačním a lázeňském místem, které je navíc městskou památkovou rezervací. Už jste měli šanci malebný kousek z Česka vidět na vlastní oči? 

Pokud bychom měli zavítat do historie, řekneme, že vůbec první zmínky o působivém jihočeském městě pochází z roku 1280. Jméno se získalo pravděpodobně ze dvou slov, a to třibit a třebit, což v překladu znamená zdokonalovat se, zlepšovat něco. Zprvu se jednalo o město zcela zalesněné a podmáčené, později se však okolní stromy zpracovaly a vznikla prvně pouze obec, později však krásné město, na jehož území se nejdříve tyčil dvorec a osada. Jako okresní město se Třeboň rozvíjela už devatenáctého století, lázeňský statut byl městu udělen kolem roku 1960. 

V současné době mluvíme o významné památkové rezervaci, která je zároveň přírodní rezervací. Sídlí zde řada významných firem a společností, najdeme zde i řadu památek a turistických atrakcí. 

K těm patří především zdejší zámek, který doplňuje nádherná barokní kašna a zámecký park. Společně je komplex označen za národní kulturní památku. Působivé je i zdejší náměstí, které zaplňuje stará radnice, podloubí i Mariánský sloup.  

Při procházce městem narazíte na řadu zajímavých architektonických skvostů. Patří k nim například hotel Zlatá hvězda, ale také hotel Bílý koníček nebo dům Štěpána Netolického. 

A ano, i Třeboň je rodištěm mnoha známých i méně známých osobností. Například odtud pochází Vilém z Rožmberka, známý šlechtic a také politik, Václav Hucek, učitel a kronikář, nebo František Líbal, malíř. Třeboň je dále rodištěm Karla Poborského, známého fotbalisty, nebo cestovatele Jiřího Hanzelky.