Tišnov

  • Vznik: od r. 1233 
  • Počet obyvatel: 9 267 
  • Katastrální výměra: 17,13 km2                  
  • Starosta: Jiří Pospíšil 

O městě 

Při toulkách Moravou můžete narazit na malebné město nacházející se v okrese Brno-venkov jménem Tišnov. Mluvíme o místě rozkládajícím se v Boskovické brázdě a nacházející se zhruba dvaadvacet kilometrů od Brna. Nemluvíme o jen tak ledajakém městě, ale o městě pyšnícím se oceněním Obec přátelská rodině 2009. Aktuálně zde žije více jak devět tisíc obyvatel.  

Vůbec první zmínky o městě pochází z roku 1233. Za dobu své historie bylo město vypáleno, a to například Husity. Bohužel i během třicetileté války nezůstalo město beze škod.  

Z historie stojí za zmínku například zavedená železnice, která městem začala projíždět roku 1885. Později se jednalo o významnou navazující trať vedoucí až do Žďáru nad Sázavou.  

I díky zavedené železnici sem tolik lidí nachází dodnes cestu. Láká je sem nejen malebná krajina a krásná zákoutí, ale také zdejší pamětihodnosti, k nimž patří původně gotický farní kostel sv. Václava. Pokud byste pokračovali dál v cestě, nedaleko naleznete také chráněné stromořadí lip velkolistých, což je taktéž zdejší unikát.  

Tišnov je známý také jako významné naleziště vzácných minerálů. Ty se nachází hlavně na zdejším vysokém vrchu zvaném Květnice.  

Pokud se však zrovna nebudete pouštět do hledání minerálních kamenů, udělejte si piknik ve farské zahradě, která se nachází pod kostelem. Je lemována pěší zónou vedoucí až na historické náměstí. Najdete u ní jak krásnou pergolu, tak i dětské hřiště, kde ti nejmenší najdou alespoň na chvíli zabavení.  

Za zmínku také stojí řada významných staveb, které prolínají Tišnov. Patří k nim například funkcionalistická budova spořitelny, která byla postavená roku 1933 podle projektu známých českých architektů.