Tábor

Vznik: 13.století

Počet obyvatel: 34 467

Katastrální výměra: 62,22 km2

Starosta: Jiří Fišer

O městě

Město Tábor najdeme v krásném Jihočeském kraji, konkrétně padesát kilometrů od Českých Budějovic. V současné době zde žije kolem pětatřiceti tisíc obyvatel, což dělá z města Tábor druhé nejlidnatější město v Jihočeském kraji, hned po Českých Budějovicích. Město bylo založeno pravděpodobně v 13.století. Právě z tohoto století se našly archeologické záznamy, které skutečně poukazovaly na to, že Tábor byl v tomto století osídlován. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Z Tábora se stala aglomerace, kterou tvoří společně se Sezimovým Ústím a také Planou nad Lužnicí.

Do Tábora se dnes sjíždí také hromada turistů, a to především díky historii husitského hnutí. Pro turisty je však velkým lákadlem i historické jádro města, které je označeno za městskou památkovou rezervaci. Velkým lákadlem je také věž Kotnov, která je společně s Bechyňskou branou to jediné, co se zachovalo z hradu, který měl stát kousek od města a měl být podle všeho oddělený jenom hradbou a příkopem. Na každém nároží měla stát jedna věž, ovšem zachovala se jenom jedna ze čtyř.

Kromě pozůstatků z tamějšího hradu stojí za zmínku i Stará radnice, která patří k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech, není významnou památkou jenom samotného Tábora. Milovníci kostelů a podobné architektury budou nadšeni z kostela Proměnění Páně, který stojí na náměstí a pochází z 15.-16.století.

Tábor je však vyhledávaný i proto, že se zde narodilo mnoho slavných a významných osobností. Pochází odtud redaktorka Českého rozhlasu Anna Hostomská, dále také poslanec Jan Chomutovský, Bohumil Janát, kterého můžeme znát jako mluvčího Charty 77, či Miroslav Kalousek, jehož není třeba představovat.

Na Táboře je zajímavé i jeho jméno. Víte, proč se Tábor jmenuje Tábor? To není zcela známé, ovšem mnozí odborníci se shodují, že jméno města vzniklo už za husitů. Ti zde měli pobývat.