Třebíč

  • Vznik: od roku 1101 
  • Počet obyvatel: 35 107 
  • Katastrální výměra: 57,59 km2                        
  • Starosta: Pavel Pacal 

O městě 

Ach, Třebíč, jaké to krásné město! Přesně to si budete říkat, až se budete zdejšími uličkami procházet. Třebíč ležící na západě Moravy je opravdu působivým místem, které si zamilujete nejen kvůli zajímavému znaku, ale i zdejším pamětihodnostem i lidem, co zde žijí. Věděli jste, že vůbec první písemné známky o městě sahají až do roku 1101? Od té doby sice uplynula řada let, ale stále se jedná o jedno z nejkrásnějších měst, které tuzemsko nabízí. A také je jedno z největších. V současné době zde žije kolem pětatřiceti tisíc obyvatel.  

Jak již bylo zmíněno, první písemná zmínka o městě pochází z roku 1101. Mluví o ní listina opata Martina, která však nese rok 1277. Vůbec první stavbou tohoto města byl pravděpodobně benediktinský klášter, který se vyjímal nad řekou Jihlavou a na jehož místě dneska stojí známý třebíčský zámek.  

Součástí města jsou samozřejmě nejrůznější společenské instituce. Nachází se zde škola, také hvězdárna pocházející z roku 1957. Místní si zde rádi zajdou za kulturou, a to například do zdejšího Národního domu, kde se nachází Galerie Franta, či do Divadla Pasáž nebo Malovaného domu. Možností je opravdu rovnou několik.  

Co se týče turistů, ti většinou míří trochu někam jinam. Konkrétně je lákají pamětihodnosti, kterých zde je víc než dost. Nejatraktivnějším cílem bohužel s pochmurnou minulostí je židovské město a bazilika svatého Prokopa (obě dvě jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO). Na kafé si pak zajdou na zdejší Karlovo náměstí, které je jedním z největších v celé České republice.  

A abychom nezapomněli, i Třebíč je rodištěm mnoha známých i méně známých osobností. Kdo může říct, že má zde své kořeny? Jednoznačně řada sportovců, mezi něž patří Patrik Eliáš nebo Vladimír Sobotka. Také mnozí umělci, k nimž se řadí Miroslav Donutil, Vítězslav Nezval nebo Antonín Molčík. Či zde mají své zázemí i jiní, pro mnohé už méně známí, lidé, jako je generál Ludvík Svoboda nebo důstojník Vladimír Šoffr.