Uherské Hradiště

  • Vznik: 9. století
  • Počet obyvatel: 25 246
  • Katastrální výměra: 21,26 km2
  • Starosta: Stanislav Blaha

O městě:

Pokud míříte na Slovácko, rozhodně nejdříve zamíříte do Uherského Hradiště, což je takzvané srdce Slovácka. Leží totiž opravdu uprostřed této krásné oblasti. Díky tomu, že je se Slováckem spjaté, zde samozřejmě můžete očekávat proslulý folklor, dále také cimbálovou muziku i víno či překrásné kroje, které se tu stále zachovávají. Na tradice se zde už od nepaměti klade velký důraz. Za zmínku stojí rozhodně krásné městské památkové jádro, které bylo vyhlášeno památkovou zónou.

Je nutné připomenout, že Uherské Hradiště se skládá nejen ze svého historického centra, ale patří k němu také Mařatice, Rybárny, Jarošov, Míkovice, Sady a Vésky. Uherské Hradiště jako celek je však charakteristické hlavně svou nevšední a krásnou krajinou, která v sobě má nejrůznější přírodní zvláštnosti, jež doslova vyrazí dech z těla. Mimo to se nedaleko nachází různá pohoří, dále také Chřiby, Bílé Karpaty, památný Velehrad nebo hrad Buchlov či státní zámek Buchlovice.

Uherské Hradiště je však známo svým bohatým kulturním programem. Každým rokem (už od roku 2007) zde probíhá velice oblíbený festival Slovácké léto, což je festival spojený nejen s hudbou, ale hlavně se sportem a obecně se zábavou. V roce 2017 byl dokonce tento festival součástí celorepublikové soutěže Super Cup. Jako další významnou akci je nutno vypíchnout třeba Festival hudebních nástrojů lidových muzik, dále také samozřejmě druhý největší filmový festival v České republice, jímž je Letní filmová škola, mimo to se zde setkávají také ochránci přírody, a to při příležitosti akce „Týká se to také tebe“. Mezi velice oblíbené události se řadí i Slavnosti vína a otevřených památek, které se vždy každým rokem konají druhý zářijový víkend. Nechybí samozřejmě krojový průvod a bohatý program.

Více informací: www.mesto-uh.cz