Trutnov

  • Vznik: r. 1260 
  • Počet obyvatel: 30 372 
  • Katastrální výměra: 103,36 km2        
  • Starostka: Mgr. Ivan Adamec 

O městě 

Při cestování po České republice byste měli navštívit i méně známá města, jako je například Trutnov. Jedná se sice o poměrně velké město na našem území, ale bohužel většina lidí jezdí do Brna nebo Prahy, což jsou největší české metropole. Jestliže však chcete poznat i jiná, třeba méně známá města Česka, doporučujeme navštívit Trutnov, který najdete v Královéhradeckém kraji. Konkrétně najdete město přímo v Krkonošském podhůří na řece Úpa. Aktuálně zde žije přes třicet tisíc obyvatel a podle katastrální rozlohy se jedná o šestnácté největší město České republiky.  

Turisté se sem však sjíždí ne proto, že by chtěli vidět šestnácté největší město Česka, ale spíše se sem jezdí podívat na historické jádro města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nejatraktivnějším cílem je především kostel Narození Panny Marie nebo také zdejší novogotický kostel sv. Petra a Pavla. Známý je Trutnov také kvůli zdejšímu Arboretu nebo díky zdejší dělostřelecké tvrzi či rozhledně Eliška.  

Takových pamětihodností a památek je však v Trutnově celá řada. Za vypíchnutí ještě stojí národní dům, který zde stojí od roku 1900, nebo Krakonošova kašna stojící na náměstí od roku 1892.  

Trutnov je také město plné mnoha zajímavostí, k nimž patří například to, že město má přes šest stovek názvů ulic. Další zajímavostí je to, nejobydlenější částí města je Horní Staré Město, kde bychom našli rovnou devět tisíc obyvatel, což tvoří zhruba třetinu celého města.  

Během roku se zde koná celá řada festivalů a podobných akcí, které jsou taktéž jistým lákadlem turistů. Oblíbený je především Trutnov Open Air Festival, který je také známý jako Východočeský Woodstock. Pokud jste však spíše na komorní hudbu, zamilujete se do festivalu Trutnovský podzim.