Třinec

  • Vznik: r. 1444 
  • Počet obyvatel: 35 131 
  • Katastrální výměra: 85,36 km2        
  • Primátorka: Věra Palkovská  

O městě 

Brouzdáte rádi po českých městech? Máte ve své sbírce vzpomínek návštěvu Prahy, Brna i Ostravy? Pak byste měli zamířit do dalšího krásného českého města, kterým je Třinec. První písemná zmínka o tomto městě, které nalezneme v Moravskoslezském kraji, pochází už z roku 1444. I když se však jedná o poměrně staré město, stejně je dnes velice moderní a dynamicky se rozvíjející.  

Jak jsme zmínili, Třinec najdeme v Moravskoslezském kraji. Jedná se konkrétně o statutární město v okrese Frýdek-Místek, leží zhruba třicet kilometrů od Ostravy. V současné době zde žije přes pětatřicet tisíc obyvatel, kteří si moc dobře uvědomují, že žijí v druhém nejvýchodnějším městě celého Česka. Jen pro zajímavost – věděli jste, že zde sídlí také výrobce ocelových válcovaných výrobků, kterého znáte jako Třinecké železárny? 

Pokud se rozhodnete zavítat do Třince, rozhodně vás překvapí velké množství kulturních památek, které se na území krásného města nachází. Za zmínku stojí například zdejší hřbitovní kaple, která je vedená na seznamu památek města Třince, také stojí za zmínku kostel svatého Alberta s farou nebo zdejší kostel Božího Těla.  

Lidé si však většinou spojí návštěvu Třince s nějakou turistickou akcí. Přece jenom se Třinec nachází v okolí Slezských Beskyd, je to jenom kousek od Lysé hory, kterou je možné zdolat po rovnou několika oblíbených trasách. K ještě bližším vrcholům však patří Javorový vrch nebo Ostrý či hora jménem Velká Čantoryje.  

I Třinec je město, ve kterém se narodila celá spousta známých osobností. Pokud bychom měli být konkrétní, zmíníme sportovce, trenéra a později také fotografa a novináře Ottu Gavendu nebo třeba Rudolfa Labaje, který je známým sportovním trenérem. Za zmínku stojí i Tereza Mašková, která před dvěma lety vyhrála soutěž Superstar a je známou českou zpěvačkou. V Třinci se také narodila zpěvačka Ewa Farna nebo fotbalista Tadeáš Kraus či hokejista Rostislav Martynek.