Uherský Brod

  • Vznik: od roku 1140 
  • Počet obyvatel: 16 556 
  • Katastrální výměra: 52,06 km2                      
  • Starosta: Ing. Ferdinand Kubáník 

O městě 

Toulky po krásné Moravě jsou velice oblíbené. Pokud už za sebou máte Mikulov a zdejší vinohrady, zamiřte zase o kus dál, a to do samotného srdce Slovácka. Uherský Brod rozhodně nesmíte minout. Toto krásné město se rozpíná ve Zlínském kraji, jenom kousek od Uherského Hradiště. Nejen jeho historie, ale i současná podoba stojí za to. 

Když se však přemístíme na malou chvíli do historie, řekněme, že k založení města došlo už v roce 1140. Tedy pravděpodobně, z této doby pochází první zmínky o městě jako takovém. Tehdy se však nemluví o Uherském Brodě, ale spíše jen o Brodě nebo Na Brodě. Tehdy tudy vedl brod přes řeku Olšavu, na které i dnes město leží. A ta byla hranicí tehdejší Lucké provincie. 

Stejně jako mnohá jiná města, i Uherský Brod byl ve své historii mnohokrát zkoušen a také velice utrpěl během válek. Vždy se však dokázal otřepat a dnes mluvíme o opravdu krásném městě s vybudovaným školstvím i kulturními institucemi.  

Pojďme se však přesunout k hlavním turistickým lákadlům a tedy i důvodům, proč právě do tohoto působivého města zamířit. Hlavním tahounem je zdejší muzeum, konkrétně Muzeum Jana Amose Komenského, o němž se říká, že se právě zde či ve zdejším okolí narodil. Samozřejmě se zde najde i řada krásných kostelů, kupříkladu kostel Mistra Jana Husa, Nanebevzetí Panny Marie nebo Neposkvrněného Početí Panny Marie. 

Vedle těchto staveb se zde také vyjímá radnice, Panský dům nebo Kozákův mlýn. 

A stejně jako v jiných městech Česka, i Uherský Brod je rodištěm mnoha známých osobností. Za zmínku stojí Ladislav Boháč, herec, režisér a divadelník, také již zmiňovaný Jan Amos Komenský, učitel národa, nebo Aneta Savarová, moderátorka a novinářka. Dále se zde narodili také spisovatel Vladimír Babula, folklorista Karel Pavlištík nebo herečka Zdeňka Švabíková.