Varnsdorf

  • Vznik: r. 1341 
  • Počet obyvatel: 15 297 
  • Katastrální výměra: 26,21 km2      
  • Starosta: Ing. Stanislav Horáček 

O městě 

Česká republika je plná krásných měst, která stojí za navštívení. Jedním takovým městem je také město Varnsdorf, o němž si mnozí lidé myslí, že se nenachází na našem území, ale spíše kdesi v Německu nebo Polsku. I když má město název trochu netradiční, přesto se jedná o české město, které najdete v nejsevernější části České republiky, a to konkrétně ve východní části Ústeckého kraje v okrese Děčín. Pro město je specifická řeka Mandava, která tudy protéká, nebo to, že je ze tří stan obklopen Německem.  

Pokud bychom měli zabrousit do dějin města, zmínili bychom druhou polovinu 14.století, kdy dějiny začínají. Je však pravdou, že první písemné známky o městě pochází z období kolem roku 1300. Město se od svého vzniku v mnohém rozšířilo a rozvinulo, dnes se jedná o druhé nejlidnatější město v okrese Děčín. Aktuálně zde žije zhruba patnáct tisíc obyvatel.  

Jak již bylo zmíněno, mnozí lidé se domnívají, že Varnsdorf není české město. Název nepřipomíná Českou republiku ani náhodou, proto se u názvu chvilku zastavme. Jméno Warnsdorf označovalo nejdříve Wernarovu ves. Poprvé se o vsi mluví v žitavské kronice z roku 1341. Jelikož se s tímto názvem pojí pověst, městu jméno zůstalo, i když tedy s jednoduchým V. Pověst mluví o Wernarovi, po kterém byla ves pojmenována, který varoval pocestné před loupežníky, jež řídili v okolí města.  

V současné době je město plné nejrůznějších pamětihodností a kulturních budov. Například se zde nachází divadlo, které zahájilo svou činnost už v roce 1952. Za zmínku také stojí Městské muzeum ve Varnsdorfu, kde se nachází například cenné koptské tkaniny. Ze stavebních památek je třeba zmínit pár kostelů, které se na území města nachází. K těmto kostelům patří například starokatolický kostel Proměnění Páně nebo kostel sv. Karla Boromejského.  

I Varnsdorf je rodištěm mnoha známých osobností. Narodil se zde například Erich Czech, což byl rakouský novinář, také Julius Kunert, podnikatel v textilním průmyslu, nebo Evelyn Opela, kterou můžeme znát jako německou herečku.