Vysoké Mýto

  • Vznik: 13. století 
  • Počet obyvatel: 12 288 
  • Katastrální výměra: 42,07 km2                
  • Starosta: Ing. František Jiraský 

O městě 

V okrese Ústí nad Orlicí, na řece Loučné rozpíná se krásné české město jménem Vysoké Mýto. Jedná se o jedno z měst, jež se pravidelně umísťuje na žebříčku těch nejkrásnějších v České republice. Mluvíme nejen o jednom z nejkrásnějších měst, ale také o jednom z nejstarších a zároveň nejvýznamnějších měst na našem území. Je také šestým největším městem celého Pardubického kraje.  

Historie tohoto na první pohled velmi působivého města se začala psát už kolem 13ého století. Z dostupných pramenů vyplývá, že město bylo založeno Přemyslem Otakarem II. Původně se mělo jednat o obchodní středisko, které mělo být hlavní spojnicí Čech s Moravou.  

Za ta léta, co města stojí, došlo k mnoha rozkvětům města i k jeho pádům. Dnes však mluvíme o cíli mnoha turistů, kteří sem jezdí za zdejšími pamětihodnostmi. A že jich zde je! Lákadlem je především urbanistická podoba středověkého města, které má čtvercové náměstí pojmenované po svém zakladateli. Jedinečný je i zdejší mariánský sloup v obklopení sochami nebo radnice, jež byla na konci 19ého století přebudována.  

Na území města leží také zbytky opevnění stavěného někdy kolem 14ého století nebo klášterská bašta, která byla v roce 1862 zrestaurována. 

Stejně jako s jinými českými městy, i s Vysokým Mýtem je spjato mnoho osobností. Pomineme-li Přemysla Otakara II., který město založil, stojí za zmínku také Josef Lipavský, český hudební skladatel, dále Václav Peřina, známý český malíř, nebo Martin Dejdar, český herec a moderátor. Na seznamu osobností bychom dále našli modelku Lindu Bartošovou, politika Pavla Černého nebo malíře, grafika a také architekta a sochaře – Josefa Kaplického.