Vyškov

Vznik: 1141 

Počet obyvatel: 20 883 

Katastrální výměra: 50,40 km2 

Starosta: Karel Jurka 

O městě 

Rozhodli jste se vydat na výlet i s dětmi? Pak pravděpodobně chcete jet na takový výlet, který bude pro děti zajímavý a který je svou náplní bude bavit. Co se vydat do Dinoparku, který leží ve Vyškově? Zdejší Dinopark je opravdu nejvíce povedeným Dinoparkem v celém Česku, proto neváhejte a vydejte se sem. Děti budou nadšené a vy se tak podíváte do krásného města jménem Vyškov, které leží v severní části Jihomoravského kraje, konkrétně na řece Haná zhruba třicet kilometrů od Brna.  

Vyškov opravdu nemůžete minout, pro lepší orientaci leží uprostřed Moravy, a to konkrétně na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a Hormomoravského úvalu. Aktuálně se jedná o jedno z hraničních měst celého regionu Haná, kde bydlí necelých jedenadvacet tisíc obyvatel.  

Historie samotného města se datuje až do roku 1141, což je rok, z něhož údajně pochází první písemné známky o osídlení tohoto jihomoravského města. V současné době je historické jádro město označeno za městskou památkovou zónu a je lákadlem turistů. Vyškovu se často říká “moravské Versailles”, což je pro turisty opravdu lákavé označení. Nemůžeme se divit, že zde turistický ruch jenom kvete.  

K pamětihodnostem, jež můžete ve Vyškově navštívit a jež můžete vidět, patří například renesanční radnice, která byla postavená už v roce 1569. Dále také stojí za návštěvu zdejší zámek, který byl původně gotickým hradem, ale nakonec byl přestaven. Atraktivní je i zámecká zahrada, která je kulturní památkou zapsanou v seznamu kulturních památek, či barokní kašna s motivem Ganymeda na orlovi.  

I Vyškov je městem, kde se narodilo mnoho známých osobností. Patří k nim například umělci Jan Šoupal nebo Karel Kachyňa. Také k rodákům města či blízkého okolí patří politici Ondřej Zelinka či Josef Jan Trávníček nebo sportovci, jako je Lada Kozlíková nebo Svatopluk Kudlička.