Znojmo

Vznik: 8. století

Počet obyvatel: 33 719

Katastrální výměra: 65,93 km2

Starosta: Jan Grois

O městě:

Znojmo se dnes řadí k těm nejkrásnějším městům České republiky. Najdeme ho v Jihomoravském kraji, a to konkrétně na levém břehu řeky Dyje. Pokud bychom jeli z Brna do Znojma, jeli bychom na jihozápad zhruba pětašedesát kilometrů. V současné době zde žije přibližně 34 tisíc obyvatel a aktuálním starostou je pan Jan Grois. V současné době je Znojmo označováno za druhé největší město Jihomoravského kraje. Také se Znojmo označuje za historické centrum jihozápadní Moravy.

Pokud bychom měli zabrousit do historie až k samotnému vzniku městu, zabrousili bychom až do 8. století, kdy bylo území město osídleno. První písemná zmínka o Znojmě sahá do roku 1048, ovšem je v padělané listině, proto nelze s jistotou říct, jestli město bylo založeno skutečně v tomto roce.

Na území Znojma se během dlouhé historie vystřídalo hned několik českých panovníků a významných osobností. Mezi nimi najdeme například Přemyslovce, kteří tvoří významnou část naší historie.

Znojmo se během let stalo velkým a atraktivním turistickým cílem. Nemůžeme se tomu divit, vždyť ve městě se nachází mnoho významných historických památek. Dokonce se zde nachází i Národní kulturní památka České republiky, kterou je rotunda svaté Kateřiny, která pochází až z dvanáctého století. Je chráněna zejména díky svým nástěnným malbám, které jsou velmi zachovalé a které se datují až do roku 1134.

Rotunda svaté Kateřiny však není to jediné, co můžete v krásném Znojmě navštívit. Naleznete zde i Znojemskou radnickou věž, která byla postavená Mikulášem ze Sedlešovic, dále také mnohé městské domy (k těm nejkrásnějším a nejvýjimečnějším se řadí Althanský dům nebo také Ugartův palác).

Od roku 2005 se ve Znojmě koná hudební festival nebo také jazzový festival. Populární je zejména Znojemské historické vinobraní, které každým rokem přiláká velkou spoustu návštěvníků.