Terezín

Vznik: pevnost od r. 1780 

Počet obyvatel: 2 936 

Katastrální výměra: 13,52 km²  

Starosta: René Tomášek 

O městě

Každá země má místa, z nichž mrazí a které by člověk měl navštívit. I Česká republika skrývá několik takových míst, která bychom rozhodně navštívit měli. Řadí se k nim i malé pevnostní město Terezín, které je známé svou temnou minulostí, z níž se opravdu až staví husí kůže. Terezín najdeme v Litoměřicích při řece Ohři. Město leží na obou stranách řeky, právě řeka rozděluje pevnost na Malou a Hlavní. Pokud se sem vydáte na prohlídku, rozhodně si vymezte celý den a projděte si obě dvě pevnosti, stojí to za to a je to i naše povinnost.  

Terezín rozhodně nemůžete přejet, vede sem cesta jak po dálnici D8, tak i celá řada dalších cest, jezdí tudy hromadná doprava. Součástí malého pevnostního města Terezín jsou i tři sousední vesnice, kterými je vesnice České Kopisty, Nové Kopisty a Počaply. Nyní zde žijí necelé tři tisíce obyvatel.  

Pevnost je známá hlavně svou historií a minulostí, jak již bylo zmíněno. Založená byla už v roce 1780, už v 18.století sem začala postupovat nepřátelská vojska. Město Terezín se ale stalo známí hlavně během druhé světové války, kdy sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto. Odtud se odváželi zvláštními transportními vlaky židi do likvidačních táborů smrti, jako byl Osvětim, Mejdanek nebo třeba Sobibor 

V současné době je město jen turistickým lákadlem, armádě už neslouží. Probíhají zde prohlídky, které je dobré si dopředu rezervovat. Jak již bylo zmíněno, doporučujeme investovat svůj čas na to, abyste prošli jak Malou, tak Hlavní pevnost. Stojí to opravdu za to a každý člověk by to zde měl navštívit.  

I v tomto pevnostním městě se narodilo mnoho slavných osobností, k nimž se řadí například Zuzana Růžičková, česká cembalistka, nebo třeba Běla Kolářová, výtvarnice a fotografka, či Alexander Ypsilantis, což byl řecký revolucionář.