Karel Komárek

  • Majetek: 67 mld. Kč
  • Obor: Loterijní a herní průmysl, Energetika, Informační technologie, Investice
  • Firmy: skupina KKCG
  • Rodina: Ženatý, 4 děti
  • Narozen: 1969, Hodonín

Osobní životopis:

Karel Komárek se narodil patnáctého března roku 1969, po studiích začal pracovat v rodinné firmě a stal se jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů v porevoluční éře. Komárek nejenže stojí za úspěšnou strategií růstu a diverzifikace skupiny KKCG, ale je známý i tím, že se osobně angažuje v chodu jednotlivých firem. S rozvojem podnikání souvisí i jeho zvyšující se zájem o dobročinné projekty. V roce 2017 založil s manželkou Štěpánkou rodinnou nadaci Karel Komárek Family Foundation, která zahrnuje Nadaci Proměny, mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, spolupráci s americkým Kennedy Centrem a podporuje mladé talenty. Karel Komárek je podruhé ženatý, má čtyři děti. Ve volném čase aktivně sportuje: jezdí na kole, hraje golf a lyžuje.

Profesní životopis:

Začalo to na počátku devadesátých let, kdy začal Karel Komárek pracovat pro rodinný byznys v oblasti strojírenství a plynárenství. V rodinné firmě si postupně prošel různými pozicemi a díky této zkušenosti se rozhodl v roce 1992 založit svou první společnost M.O.S. Hodonín, která se později přejmenovala na dnešní Moravia Systems, patřící do skupiny KKCG. Dalšími významnými milníky v jeho podnikatelské kariéře bylo převzetí Moravských naftových dolů a naplnění odvážné vize pokračovat v těžbě ropy a plynu na Moravě. Kromě těžby a skladování plynu skupinu nejprve rozšířil o společnost zaměřenou na služby vrtného kontraktora MND DS, která je aktivní v celé Evropě. Následovaly firmy zaměřené na velkoobchod i maloobchod s energiemi. Další významnou investicí v počátcích jeho podnikání bylo převzetí nejvýznamnější české cestovní kanceláře Fischer. V roce 2011 získal spolu se skupinou PPF společnost Sazka a vstoupil do herního a loterijního průmyslu. V současné době vládne největšímu evropskému gamingovému holdingu SAZKA Group, který zahrnuje podíly v řecké loterii OPAP, rakouském Casinos Austria a Lottoitalii. Zároveň investuje do oblasti informačních technologií: do skupiny KKCG patří společnosti jako je AUTOCONT, Cleverlance Enterprise Solutions, Conectart, DataSpring, SafeDX a další. Karel Komárek je aktivní také v developmentu, jeho společnost KKCG Real Estate staví rezidenční bydlení v Praze, obchodní a kancelářské centrum Bořislavka v Praze 6 a podniká v oblasti průmyslových nemovitostí v Polsku.
Skupina KKCG má ve svém portfoliu více než 30 společností, v 18ti zemích světa a zaměstnává 4500 lidí. V roce 2019 odhadl časopis Forbes majetek Karla Komárka na 67 miliard korun. Zároveň se tak stal 3. nejbohatším Čechem.
Karel Komárek však patří také mezi významné mecenáše. Již v roce 2005 založil Nadaci Proměny Karla Komárka, která se věnuje zvelebování veřejného prostoru. Je také zakladatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V roce 2017 spolu s manželkou Štěpánkou Komárkovou založil Karel Komárek Family Foundation, jejímž posláním je dodávat lidem odvahu, aby mohli své nápady a vize proměnit ve skutečnost.
V roce 2013 získal Karel Komárek zlatou medaili od Mezinárodního výboru pro kulturu amerického Kennedy centra za dlouholetý přínos v oblasti umění a kultury v ČR. Od roku 2014 se pak stali s manželkou Štěpánkou Komárkovou členy tohoto výboru a od roku 2017 i jeho předsedy.

 

Více informací: www.kkcg.com