Eduard Kučera

  • Majetek: 10,3 mld. Kč
  • Obor: Software
  • Firmy: Avast
  • Rodina: Ženatý, 2 děti
  • Vzdělání: MFF UK
  • Narozen: 1953
  • Přelom v kariéře: 1989

Osobní životopis:

Eduard Kučera se narodil roku 1953 a vystudoval fyzikální elektroniku na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Se svým budoucím podnikatelským partnerem Pavlem Baudišem se seznámil ve Výzkumném ústavu matematických strojů, kde pracoval ve vývoji tiskáren. V oboru počítačů pak začal se svým parťákem podnikat v roce 1988-1989.

Před osmi lety obdržel cenu Podnikatele roku. Tuto soutěž mimochodem pořádá společnost Emst & Young. Před čtyřmi lety byl oceněn cenou Odpovědný leader, kdy založili společně s jeho partnerem Nadační fond AVAST, který aktuálně spravují jejich manželky. Tento fond finančně podporuje vozíčkáře či jiné charity a organizace. Do této nadace vždy putují dvě a půl procenta hrubého zisku.

Profesní životopis:

Eduard Kučera je zakladatelem prvního antivirového pro-gramu. Ten založil se svým spolužákem z vysoké školy, s Pavlem Baudišem. Jejich první antivirový program přišel hned po tom, co se objevil první virus, který se začal šířit internetem. Poté roku 1989 založili i družstvo Alwil, které postupem času přejmenovali na dnes velice známý Avast Software. Pojmenovali ho tak podle jejich nejznámějších a nejslavnějšího produktu Avast, což je dnes známý antivir.

Dnes se tato společnost musí srovnávat s konkurencí, která je v dnešní době opravdu velká. Není se čemu divit, vždyť internetem se dnes a denně šíří nejrůznější viry, které nám značně komplikují život. Avast se však rozhodl svým uživatelům své produkty dávat zdarma, a tak se opět dostal mezi nejpoužívanější antivirovou počítačovou ochranu vůbec.

Díky spolupráci s Googlem nebo třeba také s Yahoo vloni navýšila tato společnost své úroky a odpisy, které se vyšplhaly až k čtyřem a půl miliardám korun. Stouplo tedy jmění i samotných zakladatelů. To se aktuálně vyšplhalo až k deseti celá tři miliardám korun.